Strokovnjaki so odkrili najprimernejši čas večerje, ki vam bo pomagal pri prebavi, izboljšal spanec in celo pospešil izgubo telesne teže.
Early bird approach
To je tako imenovani “zgodnji pristop” (early bird approach), po katerem bi morali zadnji obrok dneva jesti med 17. in 19. uro, kar vam bo omogočilo, da se uskladite z naravnim cirkadianim ritmom vašega telesa. Ta ritem vpliva na metabolizem, prebavo in sproščanje hormonov, ki vrhunec doseže podnevi in se upočasni zvečer. Prepozno prehranjevanje namreč zmoti cirkadiani ritem in lahko slabo vpliva na vaše spanje, prebavo in razpoloženje.
“Znano je, da imajo ljudje, ki jedo pozno zvečer, večje tveganje za debelost” je za revijo Fortune dejala dietetičarka Tara Schmidt. Študija iz leta 2022, objavljena v reviji Cell Metabolism, je namreč pokazala, da so ljudje, ki so svoj glavni obrok zaužili okoli 17. ure, porabili več kalorij kot tisti, ki so jedli kasneje.
Če pojeste obrok štiri ure pred spanjem, imate tako po večerji čas za sprehod. Kot je pojasnila Schmidt, je prebava najboljša, ko je prisotna svetloba in je telo aktivno. “Med obrokom se vam namreč zviša raven sladkorja v krvi, a jo tako s telesno aktivnostjo znova zmanjšate;” je pojasnila dietetičarka.
Poznejša kot je večerja, večje je tveganje za možgansko kap
Stalno povišan krvni sladkor je glavna značilnost sladkorne bolezni. Prepozna večerja pa lahko ob tem poslabša tudi zgago ali refluks. Študija, objavljena leta 2023, je med drugim pokazala, da imajo tisti, ki jedo po 21. uri, kar 28 odstotkov več možnosti, da jih bo zadela možganska kap. Za vsako uro po 20., ko so udeleženci študije pojedli večerjo, so se njihove možnosti za možgansko kap ali prehodni ishemični napad povečale za 8 odstotkov.
Ob tem je treba piti pozoren tudi na vrsto hrane, ki jo pojemo za večerjo. Hrana, ki vsebuje veliko maščob, kislin in kofeina ter je možno začinjena, namreč povzroča prebavne motnje in zgago, kar lahko vpliva na naš spanec. Zato namesto tega raje jejte hrano, ki ima dobro razmerje med pustimi beljakovinami, vlakninami in kompleksnimi ogljikovimi hidrati.