Turistično združenje Portorož je v sodelovanju z občinami slovenske Istre 28. novembra na Bernardinu organiziralo 2. Istrski turistični forum z naslovom Skupna turistična strategija slovenske Istre 2030 – izzivi in priložnosti za trajnostni razvoj in konkurenčni preboj slovenske Istre kot zaokrožene destinacije.
https://obalaplus.si/2-istrski-turisticni-forum-v-portorozu/
Forum se je pričel z izjemno uspešnim srečanjem na temo čezmejnega sodelovanja z italijanskimi turističnimi deležniki s tržaškega območja, ki je bil organiziran v sodelovanju s Primorsko gospodarsko zbornico. Srečanja se je udeležilo približno 30 hotelirjev, predstavnikov turističnih agencij, organizatorjev prireditev in drugih deležnikov turističnega gospodarstva z obeh strani meje. Dogodek je omogočil sklepanje partnerstev in tesnejših sodelovanj. Največkrat izpostavljene teme pogovorov so bile potreba po vzpostavitvi pomorskih povezav med Trstom in Istro, usklajevanje terminov večjih prireditev ter izboljšanje izmenjave informacij na sploh. Robert Rakar, direktor Primorske gospodarske zbornice, je napovedal, da že načrtujejo novo srečanje, ki bo tokrat potekalo v Trstu.
Na forumu so bile v nadaljevanju predstavljene ključne strateške usmeritve Strategije turizma slovenske Istre 2030. Predstavitev so vodili strokovnjaki na področju strateškega načrtovanja in razvoja destinacij – Jana Apih (Goodplace), Peter Vesenjak (Hosting), Janko Humar (Sontius) in Miša Novak (ALOHAS). Kot člani ekipe za pripravo krovne strategije slovenskega turizma so predstavili ključne izzive, razvojne scenarije in modele, ki vključujejo skupne projekte ter organizacijske strukture.
Občine Piran, Izola, Ankaran in Mestna občina Koper (MOK) so v začetku leta 2024 skupaj pristopile k pripravi strateškega razvojnega dokumenta za krepitev konkurenčnosti turizma v slovenski Istri. To območje prepoznavajo kot identitetno, produktno in geografsko celovito regijo, ki se sooča s podobnimi izzivi. Sodelovanje bi omogočalo učinkovitejše reševanje perečih vprašanj, kot so desezonalizacija, usmerjanje turističnih tokov, zelena in digitalna transformacija, prometna povezljivost ter tesnejše sodelovanje med turizmom, kmetijstvom in ribištvom. Poudarek strategije je tudi na oblikovanju produktnih struktur, spodbujanju naložb, premišljenem umeščanju dejavnosti v prostor ter vzpostavitvi dolgoročnega in trajnostnega razvojnega modela turizma, ki zagotavlja ravnovesje med razvojem turizma in kakovostjo bivanja lokalnega prebivalstva.
Foruma se je udeležila tudi direktorica Slovenske turistične organizacije mag. Maja Pak Olaj, ki je izpostavila pomembnost združevanja v regijske destinacijske organizacije in vsem prisotnim čestitala za uspešno delo. Udeležence sta nagovorila tudi podžupanja MOK mag. Mateja Hrvatin Kozlovič in piranski podžupan Christian Poletti. Direktorica Turističnega združenja Portorož mag. Patricija Gržinič pa je dodala: »Navdušena sem, da je dogodek z italijanskimi partnerji uspel nad pričakovanji in da smo med seboj zgradili trdne poslovne vezi. Pred nami se odpira veliko priložnosti za sodelovanje, inovacije in trajnostni razvoj. Prav tako me izjemno veseli, da smo danes prvič javnosti predstavili predlog istrske strategije ter da je forum potekal v znamenju sodelovanja, ustvarjalnih idej in medsebojnega zaupanja.«