Pravilnik je začel veljati 13. junija 2024, vendar je bila gostinskim obratom omogočena šestmesečna prilagoditev, saj so se največje razprave nanašale na to, kako se bodo gostinski obrati prilagodili prepovedi kajenja.
Pravilnik o prepovedi kajenja podrobno določa pogoje za posebne prostore in sobe za kadilce ter opredeljuje izjeme od splošne prepovedi kajenja v FBiH.
Kaj pa elektronske cigarete?
Pomembno je poudariti, da zakon in pravilnik natančno določata, kaj se šteje za tobačni izdelek, pri čemer je jasno razmejeno, da pod pojmom kajenja cigaret niso zajeti brezdimni tobačni izdelki, tj. izdelki, katerih uporaba ne vključuje procesa zgorevanja.
To pomeni, da bo v zaprtih prostorih dovoljena uporaba izdelkov, ki na primer segrevajo tobak. Ministrstvo za zdravje je že prej podalo jasno pojasnilo na vprašanje: Ali je uporaba brezdimnih tobačnih izdelkov v zaprtih prostorih dovoljena?
“Člen 2 zakona vsebuje podrobne definicije tobaka, tobačnih in drugih izdelkov za kajenje ter samo opredelitev dejanja kajenja, ki je opredeljeno kot dejanje, ki vodi do zgorevanja tobačnih izdelkov in drugih izdelkov za kajenje, pri čemer nastaja dim, ki se neposredno sprošča v zrak in ga vdihuje oseba, ki to dejanje izvaja. Tobačni izdelki za kajenje vključujejo vse tobačne izdelke, razen brezdimnih tobačnih izdelkov, katerih uporaba skladno z zakonom ne vključuje procesa zgorevanja. V to kategorijo spadajo tobak za žvečenje, njuhanje in tobak za oralno uporabo. Med brezdimne tobačne izdelke zakon uvršča tudi nesagorljiv tobak, ki se uporablja z vdihovanjem aerosola iz segretega tobaka, vendar brez zgorevanja. Na podlagi zgoraj navedenega uporaba vseh tistih izdelkov, ki po značilnostih iz zakona spadajo med brezdimne tobačne izdelke, kot tudi nesagorljivega tobaka, ne šteje za dejanje kajenja, zato se prepoved na te izdelke ne more nanašati. Uporaba brezdimnih tobačnih izdelkov je torej v zaprtih prostorih dovoljena,” je zapisano v pojasnilu Ministrstva za zdravje FBiH.
Kakšen mora biti prostor?
Gostinci so morali zagotoviti, da prostor ni namenjen prehodu v druge prostore, prav tako prostor ne sme vključevati šanka niti se v njem sme uživati hrana.
Prostor za kajenje mora biti zaprta soba s celotno površino vseh pripadajočih sten in stropa, z vrati, ki se morajo samodejno zapirati in ne smejo biti odprta. Zaprta okna in vrata se štejejo kot del stene.
Nad ali ob vratih prostora za kajenje mora biti oznaka: “Prostor za kajenje. Kajenje škoduje vašemu zdravju,” ter oznaka, ki prepoveduje vstop mladoletnim osebam v prostor za kajenje.
Pred vhodom v prostor za kajenje mora biti zagotovljeno, da se v primeru okvare prezračevalnega sistema samodejno prikaže oznaka: “Kajenje prepovedano zaradi okvare prezračevalnega sistema.”
Prostor za kajenje mora biti opremljen s prezračevalnim sistemom in sistemom za filtriranje, ki sta sestavni del prostora za kajenje in sta fizično ločena od drugega prezračevalnega sistema zaprtega javnega prostora, v katerem se nahaja prostor za kajenje.
Zrak, onesnažen z dimom, ne sme prehajati iz prostora za kajenje v druge zaprte prostore zaprtega javnega prostora.
Kakšne so predvidene kazni?
Za tiste, ki kršijo zakon, so predvidene kazni, ki se gibljejo od 2.000 KM (okoli 1.000 evrov) do 5.000 KM (okoli 2.500 evrov) za pravne osebe, od 150 evrov do 500 evrov za odgovorne osebe ter od 250 evrov do 750 evrov za lastnike in uporabnike prostorov, kjer je kajenje prepovedano. Kazen za fizične osebe je 50 evrov.