Prižiganje dišečih sveč sprošča toksične pline, kot so ogljikov monoksid in hlapne organske spojine. Raziskovalci so ugotovili, da so koncentracije delcev v zraku lahko celo do 15-krat višje od priporočil Svetovne zdravstvene organizacije, pri čemer lahko traja dlje časa, da se raven onesnaženja v prostorih povrne v normalno stanje. Največji vpliv so zabeležili v majhnih in slabo prezračevanih prostorih.
Asit Kumar Mishra z Univerze College Cork in dr. Marie Coggins z Univerze v Galwayu sta za The Conversation opozorila, da dišeče sveče in kajenje v kombinaciji z zamašenimi ventili ter zaprtimi okni povečujejo izpostavljenost škodljivemu onesnaženemu zraku.
Prižiganje sveč ali dišečih palčk ustvarja kompleksno mešanico kemikalij in delcev, vključno s toksičnimi plini, kot so ogljikov monoksid, žveplov dioksid in dušikovi oksidi. Ti delci lahko povzročajo kratkoročne težave, kot so kašelj, kihanje in draženje oči, nosu, grla ter pljuč. Dolgotrajna izpostavljenost pa povečuje tveganje za srčne bolezni, pljučnega raka in kronični bronhitis ter poslabša obstoječa stanja, kot je astma.
Avtorja raziskave sta poudarila, da lahko tudi “naravne” dišave za dom oddajajo škodljive ravni onesnaževal in toksičnih kemikalij.