Mladi: Kaj je smisel osemurnega dela v pisarni?

Današnjim mladim osemurno sedenje v pisarni povzroča trpljenje, ubija jih monotonost.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Številni pripadniki generacije Z se težko spopadajo s tem, čemur bi lahko rekli tradicionalna korporativna kultura. Osemurni delavnik v pisarni od 9.00 do 17.00 jim je tuj, odveč so jim tudi (nepisana) pravila, med njimi kodeks oblačenja. V generacijo Z oziroma med zoomerje običajno prištevajo rojene od sredine 90. let prejšnjega stoletja do približno leta 2010.

26-letnica je na Redditu priznala, da se težko prilagaja svoji prvi “normalni” službi s polnim delovnim časom. Spraševala se je, kako se drugi spopadajo s stresom in izčrpanostjo, ki ju prinaša delo, pa tudi s pisarniško kulturo.

“Ne razumem celotne pisarniške kulture, ki predvideva, da tu sedim po osem ur na dan, tudi ko ni nobenega dela,” je zapisala v objavi na Redditu. “Počutim se nekoristno, da samo sedim tu, zgolj za imidž.”

Kot je zapisala, ima nekatere dni nekoliko več dela, pogosto pa del delovnega dne le čaka, da mine čas. “Mnoge dni proti koncu delavnika sedim za računalnikom in igram igrice ali gledam posnetke na YouTubu. To me jezi,” je poudarila.

pisarna

Monotoni delavnik jo spravlja ob živce, zato je druge člane Redditove skupnosti povprašala, kako se oni spopadajo s tem. “Že mesece je enako, in to me izčrpava. Ne vem, kaj naj storim, da se mi ne zmeša,” je dodala.

Opisala je, da so njeni sodelavci v pisarni prijazni, a da nima motivacije za sodelovanje v taki “pisarniški kulturi” in vlaganje v odnose s sodelavci.

“Med nami je velika starostna razlika, s sodelavci se tako ne bi družila zunaj službe ali sklepala trajnih vezi, ki bi mi koristile v ‘resničnem’ življenju, zato sem kar nekako izgubljena,” je še zapisala. “Čudno je in počutim se osamljeno.”

Številni mladi imajo težave s tradicionalno obliko dela

Podatki z LinkedIna, ki so jih pregledali pri BBC Worklifu, kažejo, da se mladi delavci pogosto ne počutijo pripravljeni na začetek dela.

Od vseh generacij se tisti, stari med 18 in 25 let, pri svojem delu ali v svoji vlogi počutijo najmanj samozavestno. Samo 43 odstotkov pripadnikov generacije Z se v svoji vlogi počuti zelo samozavestno in popolnoma sposobno za opravljanje svojega dela, medtem ko je ta delež pri milenijcih, generaciji X in boomerjih 59-odstoten.

Poleg tega, da se počutijo nepripravljene, je veliko pripadnikov generacije Z, podobno kot uporabnica Reddita, nezadovoljnih tudi zato, ker služba od 9.00 do 17.00 ne zagotavlja več enakih ugodnosti in finančne stabilnosti, kot jo je prejšnjim generacijam.

Mnogi si s plačo, ki jo zaslužijo v pisarni, nikoli ne bodo mogli privoščiti lastnega doma. Zato se počutijo nemotivirane in razočarane. Zlahka zapadejo v tako nihilistično miselnost, da svet razpada in je delo nesmiselno.

Zato strokovnjaki spodbujajo zaposlene, da porabijo dopust in si vzamejo nekaj prostih dni stran od pisarne. Pa tudi da se zavedajo, da ni treba, da službene zadeve ves čas zasedajo tvoje misli. Skrb zase mora biti vedno na prvem mestu, še posebej če se želite izogniti izgorelosti.

pisarna