Avstrijske oblasti so se odločile za okrepitev varnostnih ukrepov na več božičnih sejmih po državi, predvsem s povečanjem števila policistov. Varnostne ukrepe bodo okrepili tudi v Italiji, medtem ko na Nizozemskem ocenjujejo, da obstaja resna grožnja napada, poročajo tuje tiskovne agencije.
Na Dunaju so varnostne ukrepe dvignili na višjo ravan, ob tem pa spomnili, da je v državi že od začetka vojne v Gazi povečana stopnja ogroženosti zaradi terorizma.
Po oceni notranjega ministrstva so božični sejmi že sedaj dobro varovani. Kljub temu nameravajo na Dunaju povečati število policistov tudi na sejmih. V Linzu so medtem med drugim uvedli dodatne tehnične varnostne ukrepe, so sporočile lokalne oblasti.
Italijanski notranji minister Matteo Piantedosi pa je danes sklical varnostni sestanek s predstavniki policije in obveščevalnih služb, da bi lahko ocenili grožnje pred prihajajočimi prazničnimi dogodki in jubilejnim letom. Po srečanju so sklenili okrepiti varnost na bolj obljudenih krajih, kot so božični sejmi.
Po napadu v Magdeburgu, ki je terjal najmanj pet življenj, je nizozemski koordinator za boj proti terorizmu Pieter Jaap Aalbersberg ocenil, da obstaja resna grožnja napadov. V državi zato ostaja v veljavi druga najvišja stopnja ogroženosti, ki so jo uvedli decembra lani.
Najmanj pet smrtnih žrtev, med njimi otrok
Po zadnjih podatkih je napad terjal najmanj pet smrtnih žrtev. Med njimi je po navedbah mestnih oblasti tudi 9-letni otrok, ostali naj bi bili odrasli, število žrtev pa bi sicer lahko še naraslo. Nemški mediji sicer navajajo, da je poškodovanih najmanj 200 ljudi, kar je precej več od prvotnih 60. Med njimi je huje ranjenih 41 ljudi, od tega jih je 11 izven smrtne nevarnosti.
Okoli 11. ure je v Magdeburg prispel kancler Olaf Scholz. Po poročanju nemških medijev je pred stolnico, blizu kraja napada, položil belo vrtnico. Blizu sejma se domačini s cvetjem in plišastimi igračami množično poklanjajo žrtvam napada.
Napadalec živi nekaj kilometrov stran v Bernburgu
Policija je aretirala 50-letnega moškega, ki so ga identificirali kot Taleba A. Živi v Bernburgu, kar je nekaj kilometrov stran od Magdeburga, in je specialist psihiatrije.
Osumljenec naj bi bil šiitski musliman iz mesta Al Hofuf na vzhodu Savdske Arabije, ki je na spletu delil ekstremistične zapise, povezane s sovraštvom do islama. V Nemčijo je prišel leta 2006, leta 2016 pa je pridobil status političnega begunca.
Od oktobra 2020 do oktobra 2024 je delal na kliniki v Bernburgu, zadnje mesece je bil odsoten – zaradi bolezni in dopusta. Zaposleni na kliniki so pretreseni, še piše BBC.
Opredeljeval naj bi se kot kritik islama in nemških oblasti, po pisanju medijev je na svojem družbenem omrežju simpatiziral s skrajno desno stranko Alternativa za Nemčijo (AfD). Na družbenih omrežjih naj bi se predstavljal kot žrtev preganjanja. Trdil naj bi tudi, da se Nemčija islamizira.
Policija je zjutraj opravila hišno preiskavo na domu napadalca in ga zaslišala. Motiv še vedno ostaja nejasen. A bi bil lahko po navedbah nemškega tožilstva povezan z “nezadovoljstvom zaradi ravnanja z begunci iz Savdske Arabije in načina, kako so jih obravnavali v Nemčiji”.
Proti osumljencu je bila v preteklosti vložena prijava zaradi “nekaterih izjav”, a je policija zaključila, da ne pomenijo konkretnih groženj.
Napadalec se je pojavljal tudi v medijih. Časnik Frankfurter Allgemeine ga je intervjuval leta 2019 in ga označil kot protiislamskega aktivista.
“Sem najagresivnejši kritik islama v zgodovini. Če mi ne verjamete, vprašajte Arabce,” je dejal za časnik. Istega leta je o njem poročal tudi BBC, in sicer o njegovi spletni strani, ki jo je pripravil za pomoč prebivalcem Savdske Arabije in drugih držav v regiji, ki so zapustili islam, pri begu pred oblastmi.
Betonski bloki niso zadržali avtomobila
Območje božičnega sejma je bilo sicer zagrajeno z betonskimi bloki, ki naj bi preprečevali možnost, da bi kdorkoli z avtomobilom zapeljal med ljudi. Dopisnik BBC iz Nemčije sicer poroča, da sta bila dva betonska bloka razmaknjena ravno dovolj, da je napadalec očitno lahko z avtom zapeljal proti ljudem.
Gre za ukrep, ki so ga številna nemška mesta uvedla po tem, ko je decembra 2016 tunizijski napadalec zapeljal v množico ljudi na berlinskem božičnem sejmu in ubil 12 ljudi.
Savdska Arabija pred napadom opozorila nemške oblasti
Savdska Arabija, od koder prihaja storilec, je napad na božičnem sejmu ostro obsodila. Savdsko zunanje ministrstvo je v sobotni izjavi izrazilo sožalje in sočutje z družinami žrtev, nemški vladi ter ranjenim pa so zaželeli čimprejšnje okrevanje.
Kot poroča Reuters, ki se je pogovarjal s savdskim virom, pa naj bi sicer Savdska Arabija še pred napadom nemške oblasti opozorila na moškega, ki je na spletu delil več ekstremističnih zapisov, večina se jih je nanašala na njegovo sovraštvo do islama, napovedal pa je tudi maščevanje Nemčiji. Kraljevina naj bi zahtevala njegovo izročitev, a se Nemčija ni odzvala.