Zdravniki generacije X, ki imajo desetletja izkušenj pri delu s pacienti, so odkrili nekaj preprostih korakov, ki jih lahko vsak uvede v svojo dnevno rutino, da bi izboljšal svoje zdravje in si podaljšal življenje.
Hoja vsak dan
“Preprosta aktivnost, kot je redna hoja, lahko podaljša življenje, še posebej pri tistih, ki niso preveč fizično aktivni,” je za HuffPost povedal dr. Jeff Stanley.
Hoja pozitivno vpliva na zdravje srca in ožilja, hkrati pa zmanjšuje tveganje za tesnobo in depresijo. Zdravniki priporočajo od 2.500 do 4.000 korakov na dan za boljšo srčno-žilno in psihično kondicijo, več kot 7.000 korakov pa bistveno zmanjša tveganje za srčno-žilne bolezni in umrljivost.
Vsako noč spite vsaj sedem ur
»Telo uporablja spanec za čiščenje ‘odpadkov’, ki so nastali čez dan,« pojasnjuje strokovnjak za zdravje in spanje dr. Neal Walia. Pomanjkanje spanja je povezano z večjo umrljivostjo in oksidativnim stresom, dolgoročno pa lahko vodi do visokega krvnega tlaka, sladkorne bolezni tipa 2 in debelosti, dodajajo v Centru za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC).
Spanje je bistvenega pomena za regeneracijo telesa, utrjevanje spomina in razstrupljanje možganov, kar vse prispeva k daljši življenjski dobi.
Omejite predelano in dajte prednost sveži hrani
»Povečan vnos sladkorj, še posebej dodanega sladkorja v predelani hrani in pijači, je povezan z večjim tveganjem smrti zaradi bolezni srca in staranja na celični ravni,« opozarja dr. Stanley. Raziskave kažejo, da ljudje, ki uživajo več dodanih sladkorjev, kažejo bolj izrazite znake staranja.
Dr. Stanley svetuje, da dajemo prednost polnovredni hrani.
“Ni se vam treba popolnoma izogibati sladkim živilom, a z zmanjšanjem uživanja predelane hrane lahko izboljšate svoje zdravje in zmanjšate tveganje za bolezni, kot so diabetes ali bolezni srca,” je dodal.
Naučite se obvladovati stres
»Kronični stres negativno vpliva na dolgoživost, saj prispeva k vnetjem, kardiovaskularnim in drugim zdravstvenim težavam,« je dejal dr. Casey Kelley. Priporoča redno uporabo sprostitvenih tehnik, kot so meditacija, globoko dihanje ali joga.
“Dobro delujoč parasimpatični sistem zmanjša tveganje za srčne bolezni in možgansko kap, izboljša prebavo in metabolizem ter zmanjša vnetje,” ugotavlja.
Ne opravljajte več stvari hkrati
“Ko opravljate več stvari hkrati, tvegate dodaten stres in tesnobo, kar škodi zdravju,« opozarja dr. Stanley. Raziskave kažejo, da osredotočanje na posamezne naloge izboljša kognicijo in zmanjša obremenitev možganov. Nevropsihologinja Sarah Bullard trdi, da večopravilnost »trati« možgane, ker niso zasnovani za hitro preklapljanje med nalogami.
»Upočasnite se in se osredotočite na eno nalogo naenkrat, saj vam bodo možgani in telo dolgoročno hvaležni,« je zaključila Bullard.