Gripi podoben virus na Kitajsem: Kaj pravijo strokovnjaki?

Pet let po tem, ko je v svet zarezala epidemija koronavirusa, se je pri nekaterih ljudeh pojavil strah, saj družbena omrežja preplavljajo fotografije polnih čakalnic zdravstvenih ustanov na Kitajskem. A strokovnjaki mirijo in poudarjajo, da je porast okužb normalna med zimo, ko naraščajo tudi druge respiratorne bolezni.

Deli novico s tvojimi prijatelji
Kitajski center za nadzor in preprečevanje bolezni je po včerajšnjem poročanju portala Politico konec lanskega leta sporočil, da so v bolnišnicah, zlasti v severnih regijah, zabeležili porast okužb z virusom HMPV pri otrocih, mlajših od štirih let, ob tem pa tudi porast okužb z respiratornim sincicijskim virusom (RSV) in primerov gripe.Prebivalce so pozvali k upoštevanju enakih previdnostnih ukrepov kot pri drugih okužbah dihal, kot so umivanje rok in nošenje zaščitnih mask v javnosti ter da ostanejo doma, ko so bolni. Zavrnili pa so trditve na spletu o preobremenjenih bolnišnicah in strahu pred izbruhom nove pandemije, podobne tisti covida-19.

Govorka kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning je v petek izpostavila, da okužbe dihal pozimi običajno dosežejo vrhunec. Povedala je tudi, da so letos respiratorne bolezni manj hude in da se v primerjavi z lanskim letom širijo v manjšem obsegu, poroča britanski časnik Guardian.

Nova tehnologija za identifikacijo virusa

Zahodni strokovnjaki za javno zdravje so ob tem za časnik ocenili, da je povečanje števila primerov verjetno delno posledica tudi nove tehnologije, s katero lažje odkrivajo in identificirajo virus HMPV, pa tudi večja previdnost glede izbruhov po pandemiji covida-19.

Virus HMPV sicer sodi med respiratorne sincicijske viruse in je eden pomembnejših povzročiteljev okužb dihal. Prisoten je najmanj od leta 2001, ko so ga odkrili na Nizozemskem, tako da že obstaja določena stopnja imunosti svetovnega prebivalstva nanj. Za razliko od virusa, ki povzroča covid-19, torej ni nov, njegovi izbruhi pa so običajni med hladnimi meseci.

Simptomi okužbe z virusom HMPV so podobni prehladu ali gripi in je eden od virusov, ki jih pogosto uvrščamo v široko definicijo prehlada, je za Guardian dejala strokovnjakinja za javno zdravje Jacqueline Stephens z univerze Flinders v Avstraliji.

Drama v ljubljanskih ambulantah: Velik porast sezonskih okužb

“Virus povzroča vnetje dihalnih poti, ki lahko sega od blagega prehlada do hude pljučnice. Najpogosteje se kaže kot blago obolenje, podobno prehladu ali gripi, ki traja pet do šest dni. Prenaša se kapljično in s posrednim stikom preko kontaminiranih predmetov, kot večina drugih zimskih okužb. Večina ljudi se prvič okuži v otroštvu. Je eden najpogostejših povzročiteljev akutnega vnetja dihalnih poti, zlasti pri otrocih. Skupine obolelih in intenzivno kroženje tega virusa v populaciji se pojavljajo sezonsko, najpogosteje pozimi ali spomladi,” je za Jutarnji list povedal vodilni hrvaški epidemiolog, Bernard Kaić.

Običajno se simptomi umirijo v nekaj dneh, do hujših zapletov, kot so bronhitis ali pljučnica, pa lahko pride zlasti med starejšimi, majhnimi otroci in ljudeh z oslabljenim imunskim sistemom.

“Pri odraslih sicer zdravih osebah okužba s hMPV poteka kot navaden prehlad, je pa lahko za majhne otroke in starejše odrasle precej bolj obremenjujoča,” pišejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Več o virusu tukaj.

Kaić je odgovoril tudi na vprašanje, ali se lahko hMPV iz Kitajske razširi po svetu. “Ne bi se smel ‘razširiti’ iz Kitajske, ker je tako ali tako prisoten po vsem svetu s sezonskimi pojavi, kot sta na primer virus gripe in respiratorni sincicijski virus,” je dejal.

Cepiva ni. Zato strokovnjaki ljudem svetujejo, naj ob pojavu simptomov ostanejo doma, pa tudi k higieni kašljanja in kihanja ter rok, ki je pomembna med zimskimi meseci.