3 stvari, s katerimi rokujemo vsak dan, a jih povezujejo z rakom

Kirurg iz Baltimora Will Kang je delil seznam izdelkov, ki se jih izogiba pri uporabi v svojem domu zaradi njihove morebitne povezave z razvojem raka. Z ženo, onkologinjo, se zavestno odloča za zmanjšanje izpostavljenosti škodljivim snovem, poroča Index.hr.

Deli novico s tvojimi prijatelji

1. Ponve s premazom za neprijemanje in plastična posoda

Dr. Kang ne uporablja ponv, ki so premazane z raznimi sredstvi proti prijemanju ali plastičnih pripomočkov, še posebej črnih. Razlog? Ti izdelki pogosto vsebujejo PFAS, mikrospojine, ki se v okolju ali človeškem telesu ne razgradijo zlahka, kar pomeni, da se lahko sčasoma kopičijo. Te spojine lahko motijo ​​​​nastajanje hormonov, kot je estrogen, kar poveča tveganje za nastanek raka dojke in prostate.

Črna plastična posoda lahko poleg tega vsebuje strupene snovi, kot so zaviralci gorenja, ki lahko med kuhanjem prodrejo v hrano. “Doma uporabljamo samo posodo iz nerjavečega jekla in litega železa ter lesene ali kovinske kuhinjske pripomočke,” pravi dr. Kang.

2. Predelano meso

Predelani mesni izdelki, kot so hrenovke in suhomesnati izdelki, sodijo visoko na lestvico izdelkov, ki se jih dr. Kang izogiba. Po podatkih Mednarodne agencije za raziskave raka (IARC) je predelano meso razvrščeno kot rakotvorna snov 1. skupine, kar pomeni, da obstajajo jasni dokazi, da lahko povzroča raka pri ljudeh.

Ti izdelki pogosto vsebujejo nitrate, kemikalije, ki preprečujejo kvarjenje. Toda pri segrevanju lahko nitrati ustvarijo spojine, imenovane N-nitrozo kemikalije (NOC), ki poškodujejo celice, ki obdajajo debelo črevo, s čimer povečajo tveganje za mutacije, ki vodijo do raka.

“Odrasel sem na hrenovkah, salamah in paštetah, zato sem jih težko nehal jesti, zdaj pa sem vesel, da sem jih črtal iz svoje prehrane,” je priznal dr. Kang.

Tveganje je še posebej veliko pri mlajših ljudeh, diagnoza raka debelega črevesa pri mlajših od 50 let pa je vse pogostejša. Število diagnoz v starostni skupini 20–34 let naj bi se do leta 2030 povečalo za 90 %.

3. Bonboni z umetnimi barvili

Med izdelki, ki jih Dr. Kang prav tako ne kupuje, so barvni bonboni. Zaradi umetnih barvil, ki vsebujejo benzen, spojine, ki je povezana s hormonskim neravnovesjem in tveganjem za nastanek raka pri živalih, vendar je dovoljena v majhnih količinah v živilih za ljudi.

Čeprav so barvila bistvena za svetle barve sladkarij, bi lahko njihovo uživanje povzročilo hormonske spremembe, zlasti pri občutljivih skupinah.

Kaj pravi znanost o teh izdelkih?

Glede na raziskave so PFAS povezani s hormonskimi neravnovesji, ki lahko vodijo v zgodnjo menopavzo, težave s plodnostjo in povečano tveganje za nastanek raka, povezanih z estrogenom in testosteronom. Predelano meso zaradi toksičnih spojin, ki nastajajo pri predelavi in ​​segrevanju, občutno poveča tveganje za nastanek raka debelega črevesa, umetna barvila pa lahko, čeprav še premalo raziskana, v velikih odmerkih povzročijo zdravstvene težave.

Več vsebin povezanih z zdravjem najdete tukaj.