Pravi začetek dneva: Ali je zajtrk res glavni obrok?

Zdravniki in znanstveniki že leta razpravljajo o zajtrku. Nekateri pravijo, da je zajtrk koristen za zdravje, drugi pa trdijo, da jutranji obrok nanj nima vpliva. 

Deli novico s tvojimi prijatelji

Po mnenju strokovnjakov s področja prehrane bo dobro uravnotežen zajtrk ne le pomagal normalizirati vašo telesno težo, temveč bo izboljšal tudi vaše počutje Poleg tega študije kažejo, da so ljudje, ki zajtrkujejo, bolj učinkoviti pri delu in študiju, saj imajo boljši spomin in koncentracijo.

Tukaj je nekaj razlogov, zakaj ne smete podcenjevati zajtrka:

  1. Povišanje ravni energije

Ni skrivnost, da zajtrk zagotavlja energijo in hranilne snovi za ves dan. Med spanjem naše telo nenehno deluje in hkrati porabi veliko virov za obnovitvene procese, ne da bi ob tem v zameno prejelo novo energijo v obliki hrane. Če preskočimo zajtrk, prisilimo telo, da porablja lastne vire energije, ki jih potrebuje za ohranjanje življenjske aktivnosti, kar pa lahko privede do slabega zdravja in stresa.  To je glavni razlog, zakaj tega obroka ne smemo preskočiti.

  1. Izboljšanje presnove

Zajtrk zažene presnovo po nočnem spanju in pomaga telesu, da se čez dan dobro odziva na hrano. Tako naše telo začne pravilno kuriti kalorije in učinkovito porablja energijo skozi ves dan.

O tem, kaj jesti za zajtrk, potekajo številne razprave, vendar obstaja soglasje, da ne smemo jesti živil z visoko vsebnostjo maščob. Avstralska organizacija za znanstvene in industrijske raziskave (CSIRO) priporoča nizkokalorično prehrano z visoko vsebnostjo beljakovin. Tako z zajtrkom s pravim razmerjem med ogljikovimi hidrati, beljakovinami in maščobami telesu zagotovite energijo za aktiven začetek dneva. Polnozrnata živila in beljakovine lahko na primer zagotovijo občutek sitosti, budnosti in pomagajo obvladovati lakoto v popoldanskem času.

zajtrk

  1. Kontrola telesne teže

Izpuščanje zajtrka lahko privede do prenajedanja čez dan, zato lahko z uživanjem zdravega jutranjega obroka preprečite nenadne občutke lakote čez dan. Raziskovalci z univerze v Surreyju in Aberdeenu so prišli do zaključka, da uživanje zajtrka pomaga pri nadzorovanju telesne teže. S preskakovanjem zajtrka nevede povečamo tveganje za povečanje telesne teže, saj se prenajedamo z mastno in kalorično hrano. Poleg tega se preostali čas prehranjevanja premakne, kar posledično vpliva na presnovne procese v našem telesu. Če hrana pride v telo pozneje čez dan, ko je presnova najmanj aktivna, se lahko del njenih hranilnih snovi odloži v maščobnih celicah.

„Kaj pa, če sploh ne želim jesti?“

Pogosto se lahko zgodi, da po prebujanju ne čutimo lakote. Eden od razlogov za to je lahko prenajedanje zvečer ali uživanje enoličnega zajtrka.

Če ne čutite lakote, lahko poskusite:

– takoj po prebujanju spijte kozarec tople vode. Topla voda bo pomagala aktivirati presnovne procese,

– zmanjšajte količino hrane zvečer in večerni obrok zaužijte nekoliko prej,

– popestrite svoj jutranji obrok z novimi recepti.

zajtrk

Samo brez sladkarij!

Ni vam treba pojesti veliko, dovolj bo preprost zajtrk, kot so umešana jajca ali ovsena kaša. Vendar pa lahko tudi takšna običajna živila spremenite v nekaj nenavadnega. Na primer, lahko naredite palačinke, ki bodo vsebovale tako ovsene kosmiče kot jajca. Če ne marate ovsenih kosmičev, poskusite granolo z mlekom z nizko vsebnostjo maščob. Dobra alternativa toastu pa je polnozrnati kruh s kuhanim piščancem. Ne pozabite v svojo prehrano vključiti vlaknin. Vlaknine, ki jih vsebujejo zelenjava, solata in avokado, ne bodo le nahranile vaše črevesne flore, temveč bodo tudi zagotovile dolgotrajen dvig energije za ves dan.

Vendar se poskušajte vzdržati hitrih ogljikovih hidratov, kot so piškoti in pecivo. Sladkarije ne obremenjujejo le trebušne slinavke, ampak tudi zvišujejo krvni sladkor. Po takšnem zajtrku se bo v zelo kratkem času spet pojavil občutek lakote. Na prazen želodec tudi ni priporočljivo jesti sadja in piti svežih sokov zaradi visoke vsebnosti kislin v njih. Kisline dražijo sluznico in lahko povzročijo vnetje. Če ste navajeni za zajtrk jesti sadje, ga poskusite dodati ovsenim kosmičem. Ta kombinacija vas ne bo le nasitila, temveč tudi ne bo povzročala neželenih občutkov v želodcu.

Avtor: Sofia Sergeeva

zajtrk