Na posvetu podana tudi pobuda za popolno prepoved pirotehničnih izdelkov

Na notranjem ministrstvu so pripravili strokovni posvet o prodaji in uporabi pirotehničnih sredstev, na katerem so napovedali prevetritev in predvsem zaostritev obstoječe zakonodaje.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Kot je dejala državna sekretarka Tina Heferle, kljub intenzivnim medijskim kampanjam in okrepljenemu nadzoru še vedno prihaja do prevelikega števila nesreč in hujših poškodb, še zlasti pri mladoletnikih. Pirotehnika je za marsikoga moteča, tudi za živali in okolje, in prav je, da smo ozaveščeni tudi o tem vidiku.

»Problematiko intenzivno spremljamo in seveda ukrepamo v skladu z zakonodajo. Slovenska zakonodaja je na tem področju sicer restriktivna in sledi evropski. Tako recimo fizičnim osebam dovoljuje uporabo le nekaterih pirotehničnih izdelkov, petarde pa so pri nas že 16 let prepovedane,« je dejala državna sekretarka.

prepoved

Ker pa je bil zakon nazadnje spremenjen leta 2015, so se na ministrstvu za notranje zadeve odločili, da bodo pristopili k spremembam zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih.

“Prav je, da ga nekoliko prevetrimo,” je dejala državna sekretarka ter dodala: “Poudarjam pa, da ni dovolj zgolj ustrezen normativni okvir, ampak je predvsem pomembna osveščenost družbe.”

Kot so zapisali na ministrstvu, se strokovnjaki strinjajo, da do najhujših poškodb prihaja pri uporabi pirotehničnih izdelkov, ki pri nas niso dovoljeni ali so bili celo predelani ali izdelani doma, kar je ravno tako prepovedano. Vsi ti prepovedani izdelki se prodajajo prek spleta, glede česar je ministrstvo za notranje zadeve v okviru evalvacije direktive na ravni Evropske unije s področja pirotehnike že julija lani podalo mnenje, da bi morala biti ta z direktivo prepovedana.

prepoved

»Naj ob tem dodam, da Slovenija na evropski ravni ves čas opozarja na težave, povezane z dostopnostjo in uporabo prepovedane in nevarne pirotehnike, recimo pretekli teden na zasedanju delovne skupine na ravni Evropske unije, kjer je potekala razprava o uporabi pirotehničnih sredstev,« je dejala državna sekretarka.

Na posvetu je vzniknila tudi pobuda za popolno prepoved pirotehničnih izdelkov. Glede tega, ali bi se ob taki popolni prepovedi povečal črni trg in ali ga policija nadzoruje, je Sebastjan Mohorič z Generalne policijske uprave pojasnil, da gre pri omenjenih zaseženih pirotehničnih izdelkih za prepovedane petarde, kar pomeni, da gre za izdelke s črnega trga. Sklepati, kaj bi se zgodilo ob popolni prepovedi, pa ni želel.

prepoved

Tudi Tina Heferle ni želela soditi o tem, da bi se ob zaostrovanju normativnega okvira črni trg povečal. Dodala pa je, da se vedno najdejo kršilci zakonodaje in da se temu ne bo mogoče izogniti. Inšpektorat MNZ-ja in policija svoje delo na tem področju opravljata zelo kakovostno, je še dodala.