Nadzor na meji z Italijo največ do konca leta?

Nadzor na italijansko-slovenski meji bo »formalno« ostal najmanj do 18. junija, notranji ministri Italije, Hrvaške in Slovenije pa so se na srečanju v Novi Gorici dogovorili, da bo na Goriškem kontrola med dogodki ob Evropski prestolnici kulture 2025 manj invazivna. Na zunanji hrvaški meji bodo medtem vzpostavljene tristranske policijske patrulje.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Cilj ministrov Boštjana Poklukarja, Davorja Božinovića in Mattea Piantedosia je sicer, da bi slej ali prej zopet zavladal schengenski režim na meji. »Do tega bi lahko prišlo pred koncem leta 2025,« je po koncu srečanja dejal Piantedosi.

Na srečanju v Novi Gorici so se sestali tudi generalni direktorji policij Slovenije, Hrvaške in Italije in podpisali operativni memorandum o soglasju, s katerim se bodo dogovorili za način izvajanja skupnih tristranskih patrulj na hrvaški zunanji meji. Prepričani so, da lahko tristranske patrulje postanejo zgled za ostale evropske države ter da bo večji in boljši nadzor zunanje meje pripomogel k odpravi nadzora na notranjih mejah. Podrobnosti o delovanju patrulj naj bi določili v nekaj tednih, nato pa se bo začelo trimesečno poskusno obdobje.

Skupni nadzor schengenske meje

Poklukar je memorandum o soglasju označil za temelj, da lahko Slovenija, Italija in Hrvaška skupaj delujejo na zunanji schengenski meji. “Ko bodo tri policije delovale skupaj, bo varovanje zunanje schengenske meje Hrvaškem boljše in bo še bolje zavarovana,” je dejal in dodal, da bo s tem izpolnjen eden od pogojev za ukinitev nadzora na notranjih schengenskih mejah.

Nezakonite migracije so bile sicer ena od tem današnjega srečanja ministrov treh držav, že šestega po vrsti. Poklukar, Piantedosi in Božinović so govorili tudi o krepitvi boja proti tihotapljenju migrantov in sodelovanju v boju proti vsem oblikam terorizma. Razpravljali so tudi o podpisu sporazuma o nezakonitih migracijah med Bosno in Hercegovino in Evropsko agencijo za mejno in obalno stražo (Frontex).

Podatki kažejo, da je začasna ponovna uvedba nadzora na notranjih mejah imela odvračilni učinek na prihod nezakonitih migrantov, sta povedala Poklukar in Piantedosi. “Notranja kontrola vseeno učinkuje,” je dejal Poklukar. Piantedosi pa je pojasnil, da so italijanske oblasti od oktobra 2023 do 15. januarja letos pri vstopu z meje s Slovenijo zasledili približno 6200 nezakonitih migrantov, kar je 48 odstotkov manj kot med oktobrom 2022 in 15. januarjem 2024.