TikTok po le nekaj urnem izklopu nazaj
Po skoraj 12-urnem izklopu TikTok v ZDA, je aplikacija ponovno dostopna uporabnikom. TikTok je svoje uporabnike obvestil: ‘Hvala za vašo potrpežljivost in podporo. Kot rezultat prizadevanj predsednika Trumpa, je TikTok ponovno na voljo v ZDA!“
TikTok je bil v soboto ponoči zaradi novih zakonov v ZDA nedostopen, od njega se je cel teden poslavljalo več prizadetih uporabnikov in vplivnežev, ki od ustvarjanja vsebin na tej platformi tudi živijo. Med najbolj znanimi, ki so objavili čustveno video poslovilo tudi James Charles, ki ima kar 40 milijonov sledilcev, njegov video pa si je ogledalo kar 13,5 milijonov uporabnikov.
@jamescharles my final thoughts before we have to say our goodbyes ☹️
Ob polnoči, so uporabniki prejeli obvestilo, da “TikTok trenutno ni na voljo”. Aplikacija ni bila dostopna niti v trgovinah Apple in Google Play, prav tako pa so bile odstranjene tudi druge aplikacije Kitajskega podjetja ByteDance, kot so Lemon8 in CapCut.
Vrtoglavi zaslužki Ameriških ustvarjalcev TikToka
Med najuspešnejšimi je Charli D’Amelio, ki je s svojimi plesnimi videoposnetki zaslužila kar 23,5 milijona dolarjev letno, s čimer je postala ena najbolj prepoznavnih osebnosti na platformi. Njena sestra Dixie D’Amelio je zaslužila 14,6 milijona dolarjev. Med drugimi priljubljenimi TikTok zvezdami sta tudi Bella Poarch, ki si je z videi zagotovila 3,3 milijona dolarjev letnega zaslužka, in Addison Rae s 3,4 milijona dolarjev.
Kakšen je nov zakon, ki je TikTok postavil pod vprašaj in zakaj je prišlo do tega
TikTok je v ZDA povzročil skrbi glede nacionalne varnosti uporabnikov, povezane z njegovim lastnikom, kitajskim podjetjem ByteDance. Predlog zakonodaje je predvidel prodajo aplikacije ameriškemu lastniku (v 180 dneh), do najkasneje 19. januarja. V nasprotnem primeru njeno prepoved in izbris iz trgovin z aplikacijami v ZDA. Obrazložitev zakonodaje pravi, da je bila odgovor na naraščajoče skrbi o tem, kako kitajski lastnik obvladuje osebne podatke ameriških uporabnikov in izvaja političen vpliv.
O vprašanjih glede poseganja v zasebne podatke uporabnikih govori generalni direktor TikToka, Shou Chew:
@cnetdotcom 😳😳😳……… #TikTok #TikTokNews #Congress #TikTokCEO #ShouChew #Wifi #internet #congressionalhearing #TikTokban #tiktokhearing
Trumpova intervencija in obljuba
Trump je obljubil, da bo po svoji inavguraciji izdal izvršni ukaz, s katerim bo preložil izvajanje zakona, ki bi lahko povzročil trajen izklop TikToka. Lastniki podjetja TikTok so se zahvalili Trumpu za sodelovanje in javno naznanili, da bodo sodelovali s Trumpom pri iskanju dolgoročne rešitve, ki bo omogočila, da TikTok ostane v ZDA. Generalni direktor TikToka, Shou Chew, naj bi se udeležil Trumpovega dogodka “Make America Great Again Victory Rally” v Washingtonu, DC.
@shou.time Our response to the Supreme Court decision @TikTok
Politika in dolgoročna prihodnost aplikacije
Medtem ko je obnova TikToka v ZDA vzbudila veselje med več kot 170 milijoni ameriškimi uporabniki, pa je vprašanje dolgoročne prihodnosti aplikacije še vedno odprto.
Trump načrtuje, da bo sklenil dogovor za zaščito nacionalne varnosti, navedel je celo, da bi želel vzpostaviti partnerski dogovor, v katerem bi podjetje ByteDance, ki je lastnik TikToka in ima sedež na Kitajskem, delovalo v skupnem podjetju z novim ameriškim lastnikom, pri čemer bi imela oba lastnika v lasti 50-% delež. Na ta način bi zaščitili ameriške uporabnike pred morebitnimi grožnjami za njihovo zasebnost in varnost.
Trump pravi, da do te aplikacije goji posebne občutke, saj je v obdobju njegove predsedniške kampanje preko nje nagovarjal številne mlade vovilce.
Kaj pravijo Trumpovi nasprotniki?
Kritiki, vključno z nekaterimi republikanci, vztrajajo, da bi bilo treba aplikacijo v ZDA prepovedati, dokler ne preneha biti povezana s Kitajsko. Po njihovem mnenju bi bilo vsako čakanje na izpeljavo zakona le zamuda pri reševanju resnih varnostnih vprašanj, ki jih predstavlja vpliv kitajskih oblasti na zbiranje osebnih podatkov uporabnikov. Poleg tega opozarjajo, da bi takšno odlašanje lahko okrepilo konkurenčne platforme, kot je Meta, ki je že označena za “sovražnika”. Kljub Trumpovi podpori in obljubi o iskanju rešitev se tako ohranja negotovost glede prihodnosti TikToka v ZDA, saj zakonodaja še vedno tepta v političnih vodah, kjer nasprotniki nadalje trdijo, da bi bilo najbolje, da se aplikacija dokončno umakne z ameriškega trga.