“Alternativa za Nemčijo“ (AfD), skrajno desna stranka, ustanovljena leta 2013, je v kratkem času dosegla velik uspeh na nemškem političnem prizorišču.
Z leti je pritegnila pozornost širokega občinstva in postala pomemben akter v političnem sistemu države.
Na nedavnih volitvah je stranka pokazala dobre rezultate, saj je v javnomnenjskih raziskavah zasedla drugo mesto in pridobila podporo znatnega dela prebivalstva, kar je bil pravi preboj za stranko, ki kljub svoji proti migrantski in nacionalistični retoriki še naprej pridobiva na priljubljenosti.
“Alternativa za Nemčijo” se zavzema za radikalne spremembe v politiki države, pri čemer se osredotoča na omejevanje priseljevanja, zaščito nacionalnih interesov in krepitev nemške identitete. Stranka nasprotuje politiki odprtih meja in ohranja trdo proti priseljensko stališče ter kritizira vpliv islamske kulture na družbo.
Na področju gospodarstva si AfD prizadeva za zmanjšanje davkov in birokracije ter ponovno vzpostavitev nacionalnega nadzora nad ključnimi industrijskimi panogami. Stranka aktivno kritizira tudi okoljsko politiko Nemčije, zlasti z nasprotovanjem umiku jedrske energije in zmanjšanju emisij ogljika.
V Nemčiji se je prvič po 80 letih zgodilo, da je tovrstna stranka tako globoko prodrla v politično strukturo države. AfD je pritegnila pozornost mednarodnih voditeljev in vplivnih osebnosti, kot je Elon Musk, ki je podporo stranki izrazil med nedavno oddajo na svoji platformi X, kar v javnosti vzbuja veliko ogorčenje.
Podpora
Elon Musk je lani z družbo “X” in svojim velikim bogastvom aktivno podpiral Donalda Trumpa na volitvah 5 novembra. Zdaj je dejaven v Evropi, kjer podpira skrajno desne in opozicijske stranke.
Musk, najbogatejši človek na svetu, se še posebej zanima za Nemčijo, gospodarsko središče Evrope, kjer je odprl prvo evropsko tovarno družbe Tesla (TSLA.O).
Med oddajo je kandidatko AfD za kanclerko Alice Weidel predstavil kot “vodilno kandidatko za vodenje Nemčije“. Weidel in njena stranka kljub drugemu mestu v javnomnenjskih raziskavah nima realnih možnosti za sestavo vlade, saj druge stranke z njo nočejo sodelovati.
V pogovoru sta se Musk in Weidel strinjala, da razvoj Nemčije ovirajo “nora” energetska politika, pretirana birokracija in nenadzorovano priseljevanje.
“Ljudje morajo resnično podpreti AfD, sicer se bodo razmere v Nemčiji zelo, zelo poslabšale,” – je povedal Elon Musk.
“Mislim, da je Alice Weidel zelo razumna oseba. Ne predlaga ničesar nezaslišanega.”
Nezadovoljstvo nemških politikov
Elon Musk je okrepil svojo podporo AfD, proti migrantski in proti islamski stranki, katere člane so nemške varnostne službe opredelile kot desničarske ekstremiste. Muskova podpora je povzročila nezadovoljstvo v Berlinu, zlasti po tem, ko se je Alternativa za Nemčijo prejšnji mesec znašla pod drobnogledom zaradi radikalnih izjav.
Weidel se je v angleščini zahvalila za Muskovo podporo in dejala, da je bil pogovor zanjo redka priložnost, da izrazi svoje stališče brez vmešavanja medijev. Dejala je, da so številni mediji pristranski do AfD.
“Ljudje radi cenzurirajo tisto, s čimer se ne strinjajo,” se je strinjal Elon Musk.
Med pogovorom sta odnos medijev in nemških politikov do Alternative za Nemčijo primerjala s preganjanjem projudovskih glasov v nacistični Nemčiji v tridesetih letih prejšnjega stoletja.
Evropski voditelji so izrazili zaskrbljenost zaradi Muskovega političnega udejstvovanja. Španski predsednik vlade Pedro Sánchez je Muska obtožil ogrožanja demokracije, ne da bi ga neposredno imenoval. Francoski zunanji minister je Evropsko unijo pozval, naj zaostri zakone za zaščito pred zunanjim vmešavanjem.
Musk, ki se označuje za libertarca, je kritiziral nemškega predsednika Frank-Waltera Steinmeierja in ga označil za “tirana“, ker je obsodil AfD. Pozval je tudi kanclerja Olafa Scholza, naj odstopi po napadu z avtomobilom na božični sejem. Oba politika pripadata levosredinski stranki Socialnih demokratov (SPD).
To ni prvič, da je Musk svojo platformo uporabil za takšne pogovore. Avgusta lani je imel podoben pogovor s Trumpom, ki je podjetnika zadolžil za vodenje prizadevanj za izboljšanje učinkovitosti ameriške vlade.
Muskova tovarna v Nemčiji
Elon Musk se je v pogovoru z Weidel spomnil na birokratske težave, s katerimi se je soočal pri odpiranju tovarne Tesla v Nemčiji.
“Mislim, da je bilo naše dovoljenje dolgo 25.000 strani. In vse je bilo treba natisniti na papir,” je povedal.
“In potem smo morali narediti veliko, veliko kopij. To je bil dobesedno tovornjak papirja.”
V govoru o energetski politiki je Musk podprl prizadevanja Nemčije za obnovljive vire energije, vendar je kritiziral odločitev o zaprtju jedrskih elektrarn.
“Ko sem videl, da Nemčija zapira elektrarne, potem ko je prekinila dobavo plina iz Rusije, sem pomislil … to je ena najbolj norih stvari, kar sem jih kdaj videl,” je izjavil.
Avtor: Yevhenii Prokopyk