Mladi se zavedajo nevarnosti petard, a jih še vedno uporabljajo zaradi zabave in potrebe po pozornosti

Prepovedane so že 16 let, pa jih lahko dobiš skoraj na vsakem vogalu. Zaradi njih si je že veliko otrok in mladostnikov uničilo življenje. Vsako leto decembra na vsakem koraku govorimo o tem, kako so nevarne, škodljive, s plakatov v nas strmijo preplašene oči hišnih ljubljenčkov. Zdi se, kot da je vsem vse jasno – petarde niso v redu. Zakaj se potem vedno znova ponavljajo tragične zgodbe, katerih gonilo je ravno pirotehnika? Zakaj nekateri ne morejo brez teh nebodigatreba izdelkov? Zakaj z njimi strašijo, uničujejo tujo lastnino, povzročajo škodo družbi, uničujejo sebe?

Deli novico s tvojimi prijatelji

Za razliko od minulih let se o pirotehničnih sredstvih na veliko govori, četudi je december mimo, četudi smo na praznike skoraj že pozabili, četudi je večina pozabila tudi na tragične vesti o nesrečah, v katerih so imele glavno vlogo petarde, žrtve pa so bili mladostniki, otroci. Celo na državni ravni so ugotovili, da je nujna prevetritev zakona, šušljalo se je tudi o popolni prepovedi pirotehničnih sredstev, a zaenkrat se je zgodil samo posvet, na dejanja bo treba še počakati. Mogoče, dokler se ne uskladijo, ali je 17.000 podpisov pod peticijo za ustavitev prodaje prepovedanih petard, ki so jih predsedniku vlade 17. januarja predali z Inštituta 8. marec, dovolj za prvo.

Mnogo kritik, vedno več, je uperjenih tudi proti tradicionalnim novoletnim ognjemetom, češ da prav tako negativno vplivajo na okolje in živali, a tu je treba povedati, da je ognjemet omejen tako časovno – zgodi se na točno določen dan, ob točno določenem času, prav tako je določeno njegovo trajanje, ljudje se lahko nanj pripravijo – kot prostorsko –  izvaja se v varnem okolju, kjer ne ogroža ljudi in z njim rokuje za to usposobljeno osebje.

O tem, da so na urgentnem bloku UKC Ljubljana v času božično-novoletnih praznikov obravnavali tri hude poškodbe s pirotehničnimi sredstvi in eno lažjo, smo poročali tudi mi na našem spletnem portalu. Utrpele so jih osebe, mlajše od 15 let.

“Dva sta izgubila roko, vse prste, vključno z dlanjo, eden je utrpel hudo poškodbo glave, najverjetneje tudi izgubo vida, četrta poškodba je bila lažja, a se je zgodila zaradi uporabe doma narejenega pirotehničnega sredstva,” je povedal vodja Urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana Uroš Tominc.

petarde

V eni hujših nesreč se je v Ljubljani s pirotehničnim izdelkom huje poškodoval otrok, mlajši od 14 let. Eden od otrok je v družbi na igrišču prižgal pirotehnično sredstvo, ki sprva na videz ni delovalo, ko pa ga je otrok pobral, mu je eksplodiralo v roki. Utrpel je zelo hude poškodbe po vsem telesu, predvsem po rokah in obrazu.

Da je uporaba pirotehničnih sredstev problematična predvsem pri mladoletnih osebah in otrocih, opažajo tudi na policiji, ki je lani ugotovila 153 kršitev, v več kot 70 odstotkih so jih storili mladostniki. Gre za največ kršitev v zadnjih petih letih. Policisti so zasegli 14.100 kosov pirotehnike, kar je 2,5-krat več kot leto prej.

Pri zasegih so se še posebej »izkazali« v  Novem mestu, kjer so mladoletniku zasegli 646 pirotehničnih sredstev F2 in F3, drugemu na prireditvenem prostoru pa okoli sto pirotehničnih sredstev, ter v Kopru, kjer so 14-letniku zasegli 475 pirotehničnih sredstev, dvema mladoletnikoma pa okoli  300 pirotehničnih sredstev, od tega 12 različnih vrst petard in predelana pirotehnična sredstva oziroma jeklenke CO2, napolnjene s smodnikom.

Vse to ni nič novega, že slišano in videno. Ne enkrat, žal, neštetokrat, zato smo se po pomoč obrnili na strokovnjake, ki bi nam lahko pojasnili, zakaj petarde naše mlade tako privlačijo.

Si frajer, če si upaš držati petardo v roki najdlje? Si faca, če jo vržeš pod noge kakšni ženici, ki jo od strahu skoraj kap? Je bistvo v tem, da so prepovedane in si zato pogumen, ker počneš nekaj nezakonitega, prepovedanega? Kaj je tako privlačnega v pirotehničnih sredstvih, da njihova uporaba ne samo ne pojenja, temveč znova in znova narašča?

Kako nagovoriti otroke in mladostnike, da karkoli jih že žene k petardam, nič ni tako kul, frajersko, pogumno, fajn, da bi bilo za to vredno tvegati tako veliko. Prst, dlan, roko, oči … življenje. Ali bi morali nagovoriti (tudi) starše, saj so menda  oni tisti, ki svojim otrokom petarde prineso kar na pladnju, da se jim ni treba mučiti s protizakonitimi prijemi?

petard

Dan Podjed: Kaj je narobe z našo družbo

Antropolog Dan Podjed je izpostavil, da se v povezavi s tovrstnim težavnim vedenjem vedno pogovarjamo predvsem o mladih, v resnici pa bi se morali vsi skupaj vprašati, kaj je narobe z nami oziroma našo družbo, da uporabo prepovedanih petard dopuščamo. Dokler ne bodo tisti, ki prodajajo pirotehnične izdelke, primerno sankcionirani, se kakšna bistvena sprememba ne bo zgodila, je prepričan.

“Moramo narediti obrat v glavi in se začeti zavedati svoje odgovornosti za to, kako vzgajamo otroke in jim biti zgled. Petarde, ognjemeti, pokanje je nekaj, kar je globoko zakoreninjeno v naši družbi. Odrasli se zagotovo spominjamo otroštva, ko so starši prinašali petarde iz Italije in Avstrije, bilo je normalno, da otroka razveseliš s škatlo petard, ki mu lahko sicer raztrešči roko in ga zaznamuje za vse življenje,” je pojasnil.

Predvsem pa morajo po njegovem mnenju odgovornost prevzeti voditelji, od predsednika vlade do županov občin, ki lahko sprejmejo odloke, da je metanje petard in pirotehničnih izdelkov prepovedano. Hkrati pa naj nudijo zgled tako, da prepovedo ognjemete za novo leto.

“Po eni strani se zgražamo nad mladimi, da mečejo petarde, po drugi strani pa občina v zrak izstreli na tisoče razstreliva, vrednega na tisoče evrov. Kakšen zgled pa je to? Temu se reče hipokrizija. Eni lahko pokajo, drugi pa ne. Naj bodo odločevalci zgled, zato novo leto ne bo nič manj lepo, nič bolj žalostno, nasprotno, dali bomo ljudem mir, ki si ga ob prehodu v novo leto zaslužijo,” je še dejal.

petarde

Dr. Leonida Zalokar: Treba je ozaveščati in dosledno sankcionirati starše

Dr. Leonida Zalokar, ravnateljica Strokovnega centra Planina, nam je predstavila rezultate zadnje ankete U-Reporta, platforme za množično participacijo otrok in mladih, v kateri je v 24 urah sodelovalo več kot 100 U-Reporterjev iz vse Slovenije in v kateri so razkrili svoj odnos do uporabe petard in drugih pirotehničnih izdelkov.

Prvi rezultati kažejo na zaskrbljujoče trende, hkrati pa tudi na pomembne priložnosti za zmanjšanje uporabe pirotehnike z osredotočenim ozaveščanjem in prilagojenimi ukrepi,” je dejala Zalokar.

Poudarki ankete, ki je bila pripravljena v okviru ozaveščevalne kampanje Vlade RS, ki obravnava omejitve in prepoved uporabe petard pred prazničnim časom:

Tretjina U-Reporterjev (32 %) je že kdaj uporabljala petarde, 68 % pa še nikoli. To kaže, da je uporaba pirotehnike prisotna, a ne prevladujoča, vendar pa je ta tretjina uporabnikov dovolj, da povzročajo negativne posledice za ljudi, živali in okolje.

Glavni razlog za uporabo petard je zabava, kar je navedlo 38 % U-Reporterjev. Sledi želja po pozornosti (27 %), kar nakazuje na družbeni vidik uporabe, povezan s potrebo po izstopanju. Adrenalin je za 19 % anketirancev prav tako pomemben dejavnik. Manjši delež mladostnikov uporabo povezuje z vplivom vrstnikov (7 %), tradicijo (7 %) ali zvokom (1 %). Ti podatki kažejo, da gre za kompleksen pojav, ki ga motivirajo tako osebni kot družbeni dejavniki.

Velika večina U-Reporterjev (88 %) meni, da je uporaba petard nevarna, kar kaže na visoko stopnjo zavedanja. Poleg tega jih kar 92 % opozarja na negativne vplive pirotehnike na živali in okolje, pri čemer navajajo stres pri živalih ter onesnaževanje okolja. Kar tretjina (39 %) jih poroča o neprijetnih izkušnjah, povezanih s pirotehniko, kot so prestrašenost ali celo poškodbe.

Rezultati ankete kažejo, da se otroci in mladi v Sloveniji zavedajo nevarnosti in negativnih vplivov petard, vendar je njihova uporaba še vedno prisotna, predvsem zaradi zabave in potrebe po pozornosti. Ključni izzivi za spremembo navad vključujejo izboljšanje ozaveščanja, uvajanje alternativnih oblik praznovanja in strožje zakonodajne ukrepe.

petarde

Predvsem pa bi bilo po besedah dr. Zalokar nujno ozaveščati in dosledno sankcionirati starše, ki bi morali nad svojimi otroki vršiti potreben nadzor in jim privzgojiti spoštovanje ustreznih družbenih norm in vrednot – so pa pogosto prav starši tisti, ki svojim podmladkom dobavljajo in omogočajo uporabo nevarnih pirotehničnih sredstev.

“Žal živimo v družbi, kjer so napisana pravila, norme in vrednote na deklarativni ravni močno (pre)naglašene, v vsakdanjem življenju pa niso upoštevane. Po mnenju številnih eminentnih tujih strokovnjakov smo, žal, priča zatonu neke civilizacije, tonemo vse globlje. Družba na neki točki v preteklosti družbeno opredeljena toksična vedenja vedno bolj in povsem normalizira, čeprav bi nam morali zvoniti vsi alarmni zvonci v naših glavah in umu – če slednje sploh še imamo. Zato se tudi vedno bolj pričakuje in zahteva reset, ki pa ga nekateri zaradi nebrzdane človekove uničevalnosti in pohlepa, egoizma in egocentrizma, vidijo samo še v vojni – ker se človek sam po sebi ne bo ustavil, prej bo vse uničil. Homo sapiens ni več umni človek, je trenutno najbolj nevarna vrsta primata za obstoj tako človeštva kot planeta. S petardami vred,” je rekla bobu bob dr. Leonida Zalokar.