Vrt v februarju

Spremenljivo  januarsko vreme brez pretirano hladnih dnevov je za nami, februarja pa že pripravljamo sadilni načrt z našimi željami in možnostmi. Dober načrt nam lahko prinese obilnejši pridelek, pri tem ne smemo pozabiti pripravljenih gredic in gnojenja. V zaprte ogrevane grede lahko sejemo solate, peteršilj, zeleno, paradižnike, paprike, čili, jajčevce, konec meseca lahko na prostem  sejemo grah, redkvice in bob, sadimo solatne, porove, cvetačine, brokolijeve… sadike.  

Deli novico s tvojimi prijatelji

Pri nabavi semena in sadilnega materiala moramo zaupati priznanim semenskim hišam in deklaracijam. Februarja poskrbimo  tudi za semenski krompir.  Kakovostna in pregledana semena dobimo  v specializiranih trgovinah. Krompir zložimo v zabojčke in ga nakalimo. Če ga režemo na manjše kose, moramo to opraviti vsaj dva tedna pred sajenjem, da se rane zacelijo.

Zeliščni vrt spet oživlja. Potrebno je pregledati rastline in narediti načrt o dognojevanju. Uporabljamo organska gnojila, v zeliščnem vrtu pa je zelo primerno dodajanje komposta. Če želimo dodajati kupljena organska gnojila, katerih uporaba je lažja, moramo vedeti, da ne vsebujejo semena plevelov, delujejo krajši čas, zato jih je primerno uporabljati s kompostom. Bujno razraščene rastline je potrebno porezati krepko nazaj, da ne bodo silile v prostor, ki jim ni namenjen.

V sadnem vrtu opravljamo obrezovanje. Ne pozabimo zamazati večje rane s cepilno smolo. Opravimo lahko tudi škropljenje proti boleznim z bakrenimi pripravki. Proti škodljivcem pa  škropimo, ko se brsti napnejo. Za primerne pripravke se pozanimajte v prodajalnah z zaščitnimi sredstvi.

V okrasnem vrtu nas rastline razveseljujejo s cvetenjem, druge so začele lepo poganjati, nekatere pa so še v trdnem spancu. Tulipani, narcise, hijacinte so že lepo pognali in imajo cvetne nastavke. Okrasna kutina se tudi bohoti s cvetjem. Kot podrast so mnogokrat posajeni telohi tudi v polnem razcvetu.  Čas je primeren za obrezovanje trajnic in grmovnic. Gnojenje je tudi pomembno, trudimo se uporabljati organska gnojila, zato trajnice  gnojimo  samo s kompostom. Pri grmovnicah je dobro  uporabljati peletirana  organska gnojila v kombinaciji s kompostom. Pomembno je, da se peletirana gnojila zadelajo v zemljo, kjer se sproščajo hranilne snovi. Nekatere rastline, kot so citrusi in kisloljube rastline,  zahtevajo posebna  gnojila, prilagojena njihovim potrebam.

V tem obdobju se lotimo tudi obrezovanja vrtnic in hortenzij, vendar pred tem obnovimo vedenje  o tem, ker vpliva na cvetenje in  razrast rastlin.

Travne površine se tudi prebujajo. Če so temperature dovolj visoke, lahko opravimo tudi njihovo zračenje in prvo  gnojenje. Pomembno je preveriti  brezhibno delovanje namakalnega sistema, ko ga bomo potrebovali.

Še vedno skrbimo za ptice, ki s svojim poskakovanjem, barvami in petjem popestrijo naš vrt.  Dokler je še hladno, postavimo  krmilnice, lojne pogače, različno zrnje in začutili boste prijeten vrtni prostor s ptičjim petjem.