Projekt valorizacije beneških obrambnih struktur v Piranu je uspešno pridobil sredstva Dežele Veneto, namenjena ohranjanju kulturne, arhitekturne in zgodovinske dediščine iz obdobja Beneške republike v Istri, Dalmaciji in Sredozemlju.
Nova faza prenove svetilnika
Svetilnik na rtu Madona, eden najbolj prepoznavnih arhitekturnih spomenikov v mestu, je vstopil v novo fazo prenove. Po nedavno zaključeni zunanji ureditvi objekta bo v prenovljeni podobi kmalu zažarela tudi kamnita rondela. Osrednji del projekta pa predstavlja restavratorsko-konservatorski poseg na obrambnem stolpu nekdanjega mestnega obzidja. Cilj projekta je osvetliti pomen obrambnih struktur iz tega obdobja, ki danes prispevajo k edinstveni krajinski podobi mesta. Piran je namreč edino mesto na slovenski obali, ki je ohranilo značilno podobo obzidanega mesta.
Krepitev vezi z Benetkami
V okviru projekta je bilo vzpostavljeno sodelovanje z beneškim združenjem Microclima, ki povezuje kulturo, umetnost, naravno okolje in javni prostor. Microclima si prizadeva za revitalizacijo beneškega otoka Sant’Andrea, kjer stoji trdnjava, prav tako ena izmed obrambnih struktur iz obdobja Serenissime. Vzporedno bodo potekale aktivnosti za pripravo informativnih in izobraževalnih gradiv o zgodovini otoka, trdnjave ter dejavnostih združenja. S tem želijo razširiti znanje o tem izjemno zanimivem kraju, ki je bil dolga leta zapuščen in prepuščen propadanju. Partnerja projekta sta tudi Samoupravna skupnost italijanske narodnosti Piran in Skupnost Italijanov Giuseppe Tartini, ki ju zastopata Andrea Bartole in Fulvia Zudič. Organizaciji skrbita za ohranjanje zgodovinske vezi z Benetkami ter valorizacijo kulturne dediščine.
S projektom se tako nadaljuje prizadevanje za varstvo in promocijo kulturne dediščine, obenem pa se krepi sodelovanje med mesti, ki so skozi stoletja soustvarjala identiteto jadranskega prostora.