Gotovo ni dneva, ko ne bi v slovenski Istri prišlo do kakšne kraje. Včasih gre za večje vlome, ki presegajo 500 evrov, včasih pa se kradejo manjše stvari, skuterji ali drugi predmeti. Zgodili so se tudi primeri, ko so vlomilci kradli hrano (suho meso), ribarske palice ali alkoholne pijače.
Policija je na začetkom tega leta uspela zaključiti primer dveh serijskih vlomilcev v Mestni občini Koper.
Oba vlomilca bila že prej znana policiji
V prvem primeru gre za 35-letnika, ki je svoja kazniva dejanja premoženjske kriminalitete izvajal v Kopru in Ljubljani. Najpogosteje je vlomil v poslovne prostore, pri tem pa je kradel računalniško opremo večje vrednosti. Po hišni preiskavi so policisti našli dokaze, oziroma več predmetov.
Zelo zanimivo je, da je bil vlomilec med tednom zaposlen, med vikendi pa je služil kazen. To pomeni, da je ne glede na odsluževanje kazni za isto dejanje, nelegalne aktivnosti ponavljal, ko je bil na prostosti.
V drugem primeru gre za moškega, ki je na območju Kopra v preteklem letu oropal več gostinskih lokalov. V enem izmed primerov je bil vlomilec zaloten s strani varnostnika. Kljub fizičnemu upiranju je varnostniku uspelo zadržati vlomilca.
Je premožejska kriminaliteta v porastu?
Premoženjska kriminaliteta zajema več kaznivih dejanj, med njimi izstopa kaznivo dejanje ropa, ki spada tudi med nasilna kazniva dejanja. V Sloveniji je premoženjska kriminaliteta najpogostejša skupina izvršenih kaznivih dejanj v Sloveniji. ”Samo število kaznivih dejanj ocenjujemo v povprečju na državnem nivoju, tako da posebej ne izstopa. Govorimo o številki 1000 do 1200 dejanj premoženjske kriminalitete. preiskanost teh kaznjivih dejanj pa znaša okoli 30%” je danes povedal načelnik PP Koper Ensad Nadarević.
Ta dva primera sta zelo pomembna za lokalno skupnost, saj se vlomi dogajajo zelo pogosto. Iskanje in odkrivanje dveh serijskih vlomilcev prispeva k večji varnosti v slovenski Istri. Kljub temu pa takšnih primerov še vedno ni malo, policija pa apelira na pomoč občanov, saj njihove prijave in pričevanja zelo pomagajo pri odkrivanju tatov in preprečevanju nelegalnih dejanj.