Ogrožena uporaba slovenskega jezika
V Trstu so se pojavile težave pri zagotavljanju dela v slovenskem jeziku v občinskih ustanovah. Mestna uprava ni mogla zagotoviti potrebnih sredstev za financiranje dejavnosti v slovenskem jeziku, kar povzroča zaskrbljenost med predstavniki slovenske skupnosti.
Po poročanju Primorskega dnevnika je rok za prijavo podaljšanja svojega sodelovanja v okviru Mreže za slovenski jezik zapadel 31. januarja. Medtem pa svetniki drugega in četrtega okrožja tržaške občine še vedno ostajajo brez prevajalske pomoči za slovenski jezik. Čeprav so oblasti obljubile, da bodo to vprašanje rešile do februarja, stanje ostaja nespremenjeno, kar že od začetka leta povzroča dodatne težave pri opravljanju svetovalskega dela.
Potrebni so tudi slovenski napisi
Poleg tega je uporaba slovenščine v javnem prometu v Trstu še vedno nerešeno vprašanje. Tramvaj, ki je pričel s svojim delom v soboto, še vedno nima napisov v slovenščini. Imel naj bi le opozorilne napise v angleščini in italijanščini. To je povzročilo nezadovoljstvo med pripadniki slovenske manjšine, ki menijo, da se njihovih jezikovnih pravic ne upošteva.
Zgodovinska vožnja openskega tramvaja: Nanj čakala navdušena množica (video)
Te težave odpirajo vprašanja o jezikovni politiki v Trstu. V skladu z zakonom italijanske ustave (1948), Zakonom o zaščiti jezikovnih manjšin v Italiji, Zakonom o zaščiti slovenske jezikovne manjšine ter posameznimi določili drugih področnih zakonov: “… zakon določa ozemeljski obseg manjšinske skupnosti, jezikovne pravice in dvojezičnost v javnem življenju …»
Mestni prevoznik Trieste Trasporti je zagotovil, da bodo v prihodnjih dneh dodali tudi slovenske napise.