Zavarovanci Vzajemne: Vzeti delnice ali denar?

832 tisoč upravičencem je v teh dneh Vzajemna poslala obvestilo o preoblikovanju podjetja iz družbe za vzajemno zavarovanje v delniško družbo. Upravičenci, ki so upravičeni do deleža nad 120 evrov, bodo prejeli delnice družbe, preostali, se lahko odločijo, naj jim nakažejo denar. En evro bo predstavljal eno delnico, mnogi pa se ob tem sprašujejo, katera odločitev se jim bolj izplača.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Z novim letom se je začel uporabljati Zakon o statusnem preoblikovanju Vzajemne zdravstvene zavarovalnice, upravičenec do deleža pri oblikovanju družbe pa je vsak, ki je bil član Vzajemne na dan 31. december 2023. Upravičenci v teh dneh po pošti dobivajo obvestila o višini svojega deleža. Če je ta višji od 120, bo udeleženec prejel ustrezno število delnic, če je nižji, lahko upravičenec izbira, ali bo vzel delnice ali izplačilo denarja. Izplačilo bo izvedeno v šestih mesecih po sprejemu skupščinskega sklepa, s katerimi bo Agencija za zavarovalni nadzor odločila o višini osnovnega kapitala in o številu delnic, namenjenih upravičencem do deleža v osnovnem kapitalu delniške družbe.

Delež posameznega upravičenca temelji na deležu premije, obračunane vsakemu upravičencu, v razmerju do skupno zbrane premije. Poenostavljeno povedano, delež posameznega upravičenca je določen kot delež njegove premije v skupni premiji. Ta delež je izražen bodisi v številu delnic (pri čemer ena delnica pomeni en evro) bodisi v denarnem znesku in odstotkih, kar je navedeno v obvestilu, poslanem upravičencem po pošti. Obvestila upravičencem bodo oddajali na pošto v obdobju od 15. 1. do 11. 2. 2025.

Izračun za delnice v višini 120 evrov na letni bazi kaže, da bi imeli delničarji za vodenje trgovalnega računa strošek 15 evrov, za vzdrževanje stanja 12 evrov, KDD tarifo 3 evre, torej skupaj 30 evrov stroškov. Stroški bi nastali tudi ob morebitni prodaji delnic.

Rajko Stankovič, predsednik društva malih delničarjev Slovenije je za Odmeve povedal, da tistim ljudem, ki ne nameravajo trgovati, nimajo trgovalnega računa in imajo pod 120 evrov, svetujejo, naj vzamejo denarna sredstva. Tistim, ki imajo že druge delnice in torej tudi že odprt trgovalni račun, pa svetujejo, naj delnice prevzamejo takoj. Kdor je na meji, lahko počaka, je razložil Stankovič, saj je po zakonu dve leti časa za odločitev. Trgovanje z delnicami Vzajemne naj bi se začelo leta 2026, trend pa bo pokazal, ali bodo delnice rasle ali ne.

Trenutni načrt preoblikovanja v delniško družbo ima “cel kup nedorečenosti”, predvsem pa je ključen premislek o tem, da če se premoženje Vzajemne deli med zavarovance, potem naj bo to narejeno na način, da “bodo od tega imeli največ, kot je le mogoče”, hkrati pa je treba gledati tudi na sekundarne in terciarne učinke, ki naj bodo družbeno gledano pozitivni, pa je za MMC opozoril predsednik Vseslovenskega združenja malih deležnikov (VZMD) Kristjan Verbič.

Najpogostejša vprašanja in odgovori v zvezi s statusnim preoblikovanjem Vzajemne so objavljeni na njihovi spletni strani, so nam pojasnili v Vzajemni.

“Delnice bodo vknjižene pri Centralni klirinško depotni družbi d. d. (KDD) na posebnem računu. Pravica do prevzema delnic ugasne dve leti po uvrstitvi delnic v trgovanje na organiziranem trgu. Delnice, glede katerih upravičenci ne bodo uveljavili pravice do njihovega prevzema, bodo pripadle Kapitalski družbi pokojninskega in invalidskega zavarovanja d.d.,” so še pojasnili.