Slabi trenutki so neizbežen del vsake romantične zveze. A nekatera vedenja lahko ustvarijo ovire, ki ne povzročijo le nadaljnjega konflikta, ampak tudi preprečijo, da bi vajino razmerje zraslo v najboljše možno.
Za zdravo razmerje je tukaj 12 vedenj, ki se jim morate izogibati:
1. Slaba komunikacija
Komunikacija je osnova vsake uspešne zveze, to ponavljajo že vrabčki, bi lahko rekli. Če svojemu partnerju ne izrazite čustev ali skrbi, lahko to povzroči nesporazume, čustveno distanco in še huje, zamere. Pogovori, v katerih ste iskreni in aktivno poslušate drug drugega, so ključni, da se med osebama ustvari zaupanje.
2. Premalo kakovostnega časa s partnerjem
Ko z nekom živimo, lahko kaj hitro zdrsnemo v “odnos cimra”. Čeprav sta v isti sobi, ne preživljata kakovostnega časa skupaj. Dajanje prednosti skupnim trenutkom, ne glede na to, kako majhni so, pomaga krepiti vez in zagotavlja, da se oba partnerja počutita ljubljena in cenjena.
3. Ste preveč kritični
Konstruktivne povratne informacije so ključnega pomena za uspeh vsakega odnosa, saj nam omogočajo razumeti, katere lastnosti lahko izboljšamo in katere korake lahko naredimo za to. Pretirana negativnost in kritičnost do partnerja pa lahko znižata njegovo samozavest in to lahko privede, da imata drug do drugega obrambni odnos. Ne pozabite, da sta s partnerjem ekipa.
4. Premalo čustvene podpore
Podpora partnerja, ko drug doživlja stisko, je kot skala v težkih časih. Ki vaju lahko še bolj zbliža. Če pa podpore ni, kaj hitro pride do razkola. Ne pozabite partnerju stati ob strani, bodite razumevajoči, predvsem pa mu prisluhnite, ko mu je težko.
5. Zadržujete jezo
Tudi prepir je sestavni del vsakega odnosa. A prepirati se je treba znati. Če ste vi ali vaš partner oseba, ki noče opustiti preteklih konfliktov, se to lahko spremeni v nenehno jezo in zamero drug do drugega. Odprta komunikacija in prakticiranje odpuščanja vam lahko omogočita, da se počutita varno in cenjeno v odnosu.
6. Izogibate se konfliktom
Poskušati ohraniti srečen odnos z izogibanjem konfliktom je enako slabo, če ne še huje, kot če mu nekaj zamerite, in to poveste. Zatiranje čustev ali skrbi lahko sčasoma privede do večjih težav, saj konflikti ostanejo in sčasoma eksplodirajo na površje. Namesto tega poskusite k nesoglasjem s partnerjem pristopiti z miselnostjo, osredotočeno na rešitve, in na nesoglasja glejte kot na priložnost za skupno rast.
7. Telefonu posvečate več časa kot partnerju
Včasih se po napornem dnevu želimo le ure in ure zamotiti z družbenimi mediji. Nenehno preverjanje telefona ali družbenih medijev pa vas lahko odvrne od resničnega razmerja in povzroči, da se vaš partner počuti zapostavljenega. Poskusite postaviti meje glede uporabe tehnologije, zlasti med kakovostnim druženjem, da spodbudite globljo povezanost.
8. Ne postavite jasnih meja
Ne glede na to, kako dolgo sta že skupaj ali kako dobro se počutita drug z drugim, so meje osnova vsakega zdravega odnosa. Brez jasnih meja lahko partnerja nehote ali namerno prestopita osebne meje drugega in s tem povzročita nelagodje. Pogovor in postavljanje meja lahko ustvarita varnejše okolje, ki omogoča bolj odprto komunikacijo in večjo intimnost med vami in vašim partnerjem.
9. Zanemarjate svojo osebno rast
Medtem ko gre pri odnosih za vzajemno rast, je enako pomembna individualna rast. Zanemarjanje osebnih ciljev in interesov ne povzroči le nezadovoljstva v razmerju, ampak tudi povzroči, da izpred oči izgubite svoj jaz. Drug drugega spodbujajte pri osebnih prizadevanjih in si stojite ob strani na poti do ciljev.
10. Osredotočate se na partnerjeve negativne lastnosti
Seveda vam morda ne bo všeč, če vaš partner smrči ali če vedno pušča svoje stvari razmetane. Vendar pa lahko nenehno opozarjanje na te pomanjkljivosti partnerja ustvari strupeno okolje, v katerem se bosta oba počutila, kot da hodita po jajčnih lupinah. Preusmeritev pozornosti na pozitivne vidike vajine zveze bo ustvarilo bolj prijetno vzdušje, ki krepi medsebojno ljubezen in spoštovanje.
11. Partnerja primerjate z drugimi
Čeprav je to včasih mogoče storiti na neškodljiv način, lahko primerjanje fizičnih ali čustvenih lastnosti partnerja z drugimi ljudmi spodbudi občutke negotovosti v odnosu. Stopite korak nazaj in ne pozabite, da je vsako razmerje edinstveno. Slavljenje prednosti obeh partnerjev nad slabostmi vaju bo zbližalo.
12. Ignorirate nezadovoljstvo partnerja
Če se vi ali vaš partner kdaj začnete počutiti nezadovoljni z razmerjem, si ne zapirajte oči pred temi občutki. Neupoštevanje občutkov nesreče lahko vodi v čustveno distanco, kar bo povzročilo večjo napetost v odnosu. Da bi se temu izognili, si redno postavljajte vprašanja o razmerju in dajte prednost pogovorom o čustvenih stanjih in potrebah.