DNK po 137 let razkril identiteto Jacka Razparača

Ena najbolj zloglasnih nerešenih skrivnosti v zgodovini kriminalistike je končno dobila epilog. Po 137 letih je britanski zgodovinar Russell Edwards s pomočjo DNK analize razkril identiteto serijskega morilca, znanega kot Jack Razparača (Jack the Ripper). Njegove raziskave so pokazale, da je bil morilec 23-letni poljski priseljenec Aaron Kosminski, ki je umrl v psihiatrični ustanovi leta 1919.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Zgodovinsko ozadje: Teror v Whitechaplu

Leta 1888 je londonska četrt Whitechapel postala prizorišče grozljivih umorov. Vsaj pet žensk, znanih kot “kanoničnih pet”, je bilo brutalno umorjenih: Mary Ann Nichols, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes in Mary Jane Kelly. Morilec, ki je postal znan kot Jack Razparač, je ostal neidentificiran, kljub številnim preiskavam in teorijam skozi desetletja.

Drawing of three men discovering the torso of a woman

„Whitehallova skrivnost“ iz oktobra 1888

Preboj v preiskavi: DNK analiza stoletja starega šala

Preboj v primeru se je zgodil, ko je Edwards pridobil šal, najden na prizorišču umora Catherine Eddowes. Ta šal je bil predmet številnih preiskav, vendar brez konkretnih rezultatov. Edwards je sodeloval z Jari Louhelainenom, strokovnjakom za zgodovinsko DNK analizo, ki je iz šala izoliral mitohondrijsko DNK. Analiza je pokazala ujemanje z ženskimi potomci Eddowesove ter s potomci Kosminskijeve sestre.

A phantom brandishing a knife floats through a slum street

„Nemesis zanemarjanja”: Jack Razparač, upodobljen kot fantom, ki se sprehaja po Whitechapelu, in kot utelešenje družbene zanemarjenosti v karikaturi časopisa Punch iz leta 1888

Aaron Kosminski: Osumljenec iz preteklosti

Aaron Kosminski je bil že v času umorov eden izmed osumljencev, vendar zaradi pomanjkanja dokazov nikoli ni bil obtožen. Bil je poljski priseljenec z zgodovino duševnih bolezni, ki je živel v Whitechaplu. Leta 1891 so ga zaradi njegovega duševnega stanja hospitalizirali, v bolnišnici pa je ostal vse do svoje smrti leta 1919.

undefined

Memorandum iz leta 1894, ki ga je napisal sir Melville Macnaghten, pomočnik načelnika londonske metropolitanske policije, v katerem je bil „Kosminski“ naveden kot eden od treh osumljencev v primeru Jacka Razparača. Druga dva osumljenca sta bila Montague Druitt in Michael Ostrog.

Reakcije in pozivi k ponovni preiskavi

Po razkritju Edwardsovih ugotovitev so se oglasili potomci žrtev, ki zahtevajo uradno preiskavo in priznanje Kosminskija kot Jacka Ripperja. Karen Miller, praprapravnukinja Catherine Eddowes, je poudarila pomembnost pravne potrditve identitete morilca za zagotovitev pravice žrtvam in njihovim družinam.

undefined

Sodobna policijska risba trupla Catherine Eddowes, kot je bilo najdeno na trgu Mitre Square.

Skepticizem in potreba po dodatnih raziskavah

Kljub navdušenju nad razkritjem so nekateri strokovnjaki skeptični glede ugotovitev. Profesor Alec Jeffreys, izumitelj DNK prstnih odtisov, je poudaril potrebo po strokovnem pregledu in podrobni analizi izvora šala ter narave DNK ujemanja. Poleg tega obstajajo pomisleki glede možne kontaminacije šala skozi leta, saj je bil v stiku z mnogimi ljudmi.

Čeprav so nova odkritja prinesla svež vpogled v primer Jacka Razparača, ostaja vprašanje, ali bo znanstvena skupnost sprejela te dokaze kot dokončne. Ne glede na to pa razkritje odpira vrata novim razpravam in raziskavam o enem najbolj zloglasnih serijskih morilcev v zgodovini.