“Pozeba je prizadela nasade v Brdih, Vipavski dolini, na Krasu in v slovenski Istri, škoda pa je odvisna od vsake lokacije posebej. “Prvi znaki so že vidni, končno oceno pa bomo podali v naslednjem tednu oz. dveh,” je povedal vodja oddelka javne službe kmetijskega svetovanja na Kmetijsko gozdarskem zavodu (KGZ) Nova Gorica Vasja Juretič.
Strokovnjaki KZG Nova Gorica so bili včeraj do poznih večernih ur na terenu in pregledovali sadovnjake.
“Zadela nas je pozeba doletela praktično na celotnem Primorskem. Najbolj so prizadete zgodnje cvetoče sadne vrste, breskve, nektarine, marelice, morda tudi kaki, ki je v fazi odganjanja. Škoda se bo pokazala tudi v vrtnarstvu, kjer so bile v rastlinjakih posajene zgodnje plodovke, bučke,” je pojasnil Juretič.
O morebitni škodi na vinski trti za zdaj še ni podatkov, je pa v manjši meri prizadet kaki, prav tako gojeni šparglji, ki so bili tik pred odganjanjem oziroma tik pod površjem tal.
“Bojimo se, da bo škoda tudi v vinogradništvu, določene zgodnje sorte vinske trte na zgodnjih legah v priobalnem pasu … tam se bo škoda pokazala v naslednjih dneh,” je dejal.
Nizke temperature so predstavljale šok tudi za že posajene vrtnine v rastlinjakih v slovenski Istri.
“Govorimo o kumarah, paradižniku, bučkah in papriki, kar je že posajeno v zaščitenih prostorih,” je naštel Juretič.
Juretič je pojasnil, da so posledice nizkih temperatur primerljive s hudimi pozebami v preteklih letih. Kot je dejal, na nekaterih legah praktično ne dobiš več živega cveta. “Tam bo škoda 100-odstotna.”
Prizadeti so predvsem nasadi v nižinskih legah. “V Brdih, Vipavski dolini in slovenski Istri se škoda približuje 100 odstotkom.”