V javnem pismu poslancem državnega zbora, ki bodo v četrtek odločali o predlogu novele zakona o zdravstveni dejavnosti, več kot 4.000 zdravnikov svari pred posledicami novele. Novela bi lahko vodila v zmanjšanje števila zdravstvenih storitev in bi ogrozila nekatere stroke, je opozorila predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović.
Ta je v izjavi za medije opozorila, da bodo nekatere dejavnosti v primeru sprejetja novele otežene. Za pridobitev soglasja za delo pri drugem delodajalcu v javni mreži bi bil namreč posameznik odvisen tudi od tega, ali njegov matični delodajalec v celoti izpolnjuje program Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. A posameznik na organizacijo dela v zavodu nima vpliva, je opozorila predsednica Zdravniške zbornice Slovenije.
“Poleg tega opozarjamo na nekatere manjše stroke, kjer je že sedaj zdravnikov zelo malo. Po drugi strani pa so to stroke, ki v svojem bistvu delajo tudi v zasebnem zdravstvu, ker gre pač za take vrste zdravstvene storitve,” je pojasnila. V naštetih strokah se bodo morali zdravniki odločiti, kje bodo delali.

V pismu, ki so ga na STA pridobili neuradno, so zdravniki opozorili, da bodo z zakonom ogrožene številne dejavnosti, kot so dermatologija, oftalmologija, plastična in rekonstruktivna kirurgija, maksilofacialna kirurgija, gastroenterologija, ortopedija in druge stroke. Od 11 specialistov maksilofacialne kirurgije in devetih specialistov plastične in rekonstruktivne medicine v največji slovenski bolnišnici, ljubljanskem kliničnem centru, jih je polovica že danes prepričanih, da bodo ob uveljavitvi zakona zapustili javni zavod, so v pismu opozorili zdravniki.
Veliko zdravnikov že napovedalo odhod
Beović je spomnila na anketo, ki so jo na zbornici med zdravniki opravili jeseni. Ta je pokazala, da v drugi javni ustanovi ali pri koncesionarju dela 40 odstotkov zdravnikov. Med njimi jih je 15 odstotkov napovedalo, da bodo morali svojega “delnega” delodajalca v primeru sprejema novele zapustiti.
“Morda je bilo to odgovorjeno v nekem afektu, lahko je teh zdravnikov samo polovica od teh, ki so se izrekli v tej smeri, ampak to lahko za posamezne stroke predstavlja kar zelo, zelo veliko težavo,” je opozorila.