Dogajanje pod Poncami se bo na finalu 46. sezone svetovnega pokala začelo že danes, ko je ob 10. uri na sporedu preizkus letalnice bratov Gorišek. Prvi se bo po planiški lepotici predvidoma spustil Lojze Petek, na seznamu je skupno 26 predskakalcev.
V četrtkovih kvalifikacijah ob 10. uri bo nato letos nastopilo devet Slovencev. Poleg Prevca in Zajca še nedavna zmagovalca zadnje superekipne tekme v Lahtiju Anže Lanišek in Lovro Kos, Žak Mogel ter nekdanji dobitnik malega globusa za polete, izkušeni Žiga Jelar, Rok Masle, Rok Oblak in Žiga Jančar.
“Kot zdaj že kar vsako leto, tudi letos prihajamo v Planico zelo dobro pripravljeni. Mislim, da lahko ta vikend le še uživamo. Moramo pa dokončati nekaj stvari, v igri je še mali kristalni globus ter zmage na vsaki izmed treh tekem,” je napovedal glavni trener reprezentance Robert Hrgota.
Nasveti obiskovalcem
Organizatorji si tudi letos želijo, da gledalci v Planico prihajajo čim bolj organizirano. Vsem obiskovalcem bodo na voljo brezplačni krožni avtobusni prevozi iz Kranjske Gore in okolice, ki bodo za obiskovalce začeli voziti v jutranjih urah (v četrtek ob 7. uri, v petek ob 10. uri, v soboto ob 6.30, v nedeljo pa ob 7. uri), končali dve uri po koncu tekmovanja (četrtek, petek, nedelja), na dan ekipne tekme v soboto pa tri ure po koncu tekmovanj. Avtobusi v tem obdobju vozijo ves čas, a brez voznega reda.
Podrobneje si lahko o krožnem prevozu iz Kranjske Gore proti Planici (o vstopnih mestih: KG – glavna avtobusna postaja in veliko parkirišče pri policijski postaji, Podkoren – redna avtobusna postaja ob regionalni cesti, Zelenci – samo v primeru parkiranja avtobusov organiziranih prevozov) preberete tukaj.
Organizatorji opozarjajo, da avtobusi krožnega prometa ne bodo ustavljali v Ratečah, od tam se lahko v Planico odpravite peš, avtobusi krožnega prometa ob vrnitvi v Kranjsko Goro ustavijo le na glavni AP Kranjska Gora.
Na voljo bodo tudi dodatni avtobusni prevozi.
Obiskovalce, ki bodo v Planico prišli z lastnimi vozili, bodo na parkirne površine usmerjali označbe organizatorja in navodila rediteljev. Parkiranje v Kranjski Gori bo mogoče na javnih parkirnih površinah, ki so plačljive, razen če bo drugače označeno z oznakami organizatorja. Parkiranje zunaj označenih parkirišč, še zlasti na in ob cesti, bosta policija in redarstvo dosledno sankcionirala, so opozorili na uradni spletni strani.
Kombinacija vlaka in avtobusa
Na finale v Planici se med četrtkom in nedeljo lahko odpravite s kombiniranim prevozom vlaka in avtobusa.
V sodelovanju s Slovenskimi železnicami bo tudi letos prevoz v Planico mogoč z vlakom ter od Jesenic naprej z avtobusom, vezanim na vozni red vlakov. Pripravili so tudi posebno ugodnost za vse imetnike vstopnic za ogled planiških tekem – v Planico se lahko s katerekoli železniške postaje v Sloveniji do Jesenic in nazaj z vlakom pripeljete brezplačno.
Da bi na vhodih preprečili gnečo in obiskovalcem omogočili čim hitrejši prihod na prizorišče, bo vstop potekal v dveh korakih: na zunanjih vhodih bodo preverjali vstopnice, sledil bo vstop v nadzorovano območje, kjer bodo obiskovalci s prtljago usmerjeni na vhode za pregled, obiskovalci brez prtljage pa bodo usmerjeni na ločene vhode. Organizatorji so ob tem pripravili nekaj napotkov: s seboj imejte čim manj prtljage, če boste prišli v manjši skupini, naj ima prtljago le ena oseba iz skupine, po prihodu do vstopnih mest se tam ne zadržujte, ampak čim hitreje vstopite na prizorišče, imejte pripravljene vstopnice in aktivno sodelujte pri pregledu prtljage.

Organizatorji ob tem opozarjajo, da sta strogo prepovedana kurjenje ter uporaba odprtega ognja in vseh vrst žarov. Prav tako je prepovedano postavljanje miz, stolov, ležalnikov in podobnih predmetov zaradi prehoda intervencijskih vozil.
Na veselje domačih navijačev slovenski boj za mali kristalni globus
Domači obiskovalci zagotovo ne bodo prikrajšani za napet športni vikend, saj je boj za mali kristalni globus za najboljšega letalca sezone še povsem odprt. Najbolje kaže svetovnemu prvaku iz Trondheima Domnu Prevcu, ki je to zimo v Vikersundu poletel že 249 metrov. Pred planiškim svetovnim prvakom (2023) Zajcem ima v boju 83 točk naskoka. Na tretjem mestu je Nemec Andreas Wellinger, ki prav tako ne zaostaja veliko – 95 točk.
Prevc sicer poudarja, da se s to statistiko sploh ne obremenjuje. “Sam s sabo imam dovolj dela. Planico imam vsako leto bolj naštudirano, a treba se je umiriti. Ne smem filozofirati, odkrivati tople vode, delati moram na tem, kjer sem dober, in to je to,” se vse skupaj sliši zelo preprosto iz ust 25-letnega Prevca.
Medtem pa mu Zajc vrača žogico. Na vprašanje, če kaj računa in spremlja, koliko zaostaja v bitki za skupno zmago v poletih, je 24-letnik kot iz topa izstrelil: “83 točk!”
Nato pa v smehu dodal: “Če Domen pravi, da o tem sploh ne razmišlja, laže. No, trenutno ima prednost velikih 83 točk, a tudi sam si želim zame slabšo sezono končati kar se da dobro. Zadovoljen bi bil, če bi na vseh tekmah v Planici stal na odru za zmagovalce.”
“Če je pri velikem globusu zmagovalni oder povsem avstrijski, bi bil mali lahko povsem slovenski. Ampak že če bosta dva naša fanta na letalskih stopničkah po koncu sezone, bo fino,” je glede tega dejal Hrgota in spomnil, da če ne bi Laniška na poletih v Oberstdorfu diskvalificirali, bi bil tudi on povsem enakovreden v boju za mali globus.
Bo planiški praznik prinesel nov svetovni rekord?
Čeprav slovenski orli vsi v en glas zatrjujejo, da se svetovni rekord preprosto zgodi, da se tega ne da načrtovati ali izsiliti, pa so planiški prireditelji storili vse, kar je v njihovih močeh, da bi se letelo daleč.
Planica je zibelka smučarskih poletov, kjer je človek prvič skočil čez 100 in 200 metrov. Zadnja leta, odkar je Janez Gorišek skupaj s sinom Sebastjanom sodeloval pri prenovi letalnice v Vikersundu, je ta prevzela primat glede rekordne znamke. Tam je Peter Prevc leta 2015 kot prvi človek preletel magično mejo 250 metrov.
V Planici si najdaljši polet na svetu želijo nazaj. “V Planici se lahko v optimalnih pogojih pristane pri 254 metrih, v to povsem verjamem,” poudarja vodja tekmovanja Aljoša Dolhar. Zdajšnji rekord, 253,5 metra, je v rokah Avstrijca Stefana Krafta, ki je tako daleč poletel pred osmimi leti na Norveškem.
“Pričakujemo spomladanske razmere, ki smo jih že vajeni. Letos smo se učili iz lanskih izkušenj tudi pri smučini, ki je svetovni prototip. V večji meri nam je vse pomanjkljivosti uspelo odpraviti,” je o pripravi prizorišča dejal Dolhar.
“Za svetovni rekord pa se morajo ‘poklopiti’ vsi pogoji. Pravilen veter, dovolj visok nalet in odličen skok odličnega tekmovalca,” še meni Dolhar, ki upa, da bo letos to uspelo enemu od domačih letalcev.