V soboto, 29. marca, ob 20.10 je postaja HGSS Gospić prejela klic ženske, zaskrbljene za svojega moža, ki je bil na južnem Velebitu, a se od 12. ure ni oglasil ali vrnil domov, kot je bilo načrtovano.
Šlo je za 50-letnega hrvaškega državljana, ki se je v soboto zjutraj z osebnim avtomobilom pripeljal do kraja Bunovac, od koder je v zimskih razmerah odkolesaril proti Vaganskemu vrhu, 1757 metrov nad morjem.
“Čeprav ne gre za kolesarsko, temveč pohodniško pot, se je ta iznajdljivi kolesar odločil preizkusiti v podvigu, ki po našem prepričanju ni uspel še nikomur. Težko je verjeti, da se je na Vaganski vrh skušal povzpeti s kolesom, v zimskih razmerah. V poletnih razmerah pohodniki za ta vzpon potrebujejo 2,5 ure,” so zapisali na Facebook profilu HGSS Gospič.
Reševalci sprožili iskalno akcijo
Kolesar se je ženi nazadnje oglasil okoli 12. ure, pri čemer je poudaril, da se je znašel v težkih razmerah, a da bo kljub temu nadaljeval pot. Ker se je znočilo in zaradi izklopljenega mobilnega telefona s kolesarjem ni bilo mogoče vzpostaviti stika, je upravičeno zaskrbljena žena poklicala 112 in zaprosila za pomoč postajo nujne pomoči Gospić.
Ker niso mogli locirati mobilne naprave, se je skupina petih reševalcev ob 21. uri odpravila proti lokaciji Bunovac, od koder je nadaljevala iskanje proti Vaganskemu vrhu, kjer so ob 1. uri zjutraj našli le sledi. Zaradi snežnih razmer in močnega vetra so se vrnili do svojega vozila in v bazo prispeli ob 5. uri zjutraj.
“Informacij in kontaktov še vedno ni, situacija ne obeta nič dobrega, zaskrbljenost vseh pa je večja, ker njegovo bivanje v gorah ni bilo v planu, zato za nedeljo zjutraj načrtujemo novo preiskavo območja, vendar s povečano zmogljivostjo, skupaj s kolegi iz HGSS postaje Zadar,” so zapisali.
Neodgovorno ravnanje kolesarja
Reševalci iz Zadra so šele ob 14.30 v zavetišču Struga našli kolesarja. Slednji jim je pojasnil, da je v zavetišče prišel okoli 21. ure po 13 urah “kolesarjenja”, ne da bi takrat ali naslednji dan kogar koli obvestil o spremembi svojih načrtov.
“Kaj povedati, kakšno sporočilo poslati … Koliko sredstev, koliko truda, skrbi in muke ZA KAJ??? Za ogromno človeško neumnost in izjemno neodgovornost, najprej do sebe in svojih bližnjih, nato pa do vseh tistih, ki so dali vse od sebe, tvegali življenja, da bi preprečili morebitne neželene posledice ali najslabši izid …” so bili ogorčeni reševalci.
“In že stotič se bo sprožila debata o tem, ali bi bilo treba reševalne akcije zaračunavati, ali bi bilo treba takšna dejanja kaznovati, kaj zaračunavati in česa ne … Mi bomo do naslednjega takšnega ali podobnega primera pozabili na vse nadloge ob tem izjemno zanimivem iskanju kolesarja z Vaganskega vrha v upanju, da se nihče več ne bo odločil za takšen podvig,” so še zapisali v objavi na Facebooku.