V zadnjih štirih mesecih, odkar se v Srbiji odvijajo študentski protesti, so skupine študentov organizirale številne pohode po državi. Iz Beograda so pešačili v Novi Sad, pa na velike shode v Niš in Beograd.
Skupina študentov Univerze v Novem Sadu se je odločila, da se poda na zahtevno kolesarsko potovanje v francoski Strasbourg, da bi opozorila na neodzivnost pristojnih institucij v Srbiji, za katere študenti trdijo, da bi se morale odzvati na številne neljube dogodke, ki so se zgodili na ozemlju Republike Srbije od 1. novembra 2024. Potovanje naj bi trajalo 12 dni, možno pa je, da bo trajalo še kakšen dan dlje.
Študenti z beograjske, kragujevške, niške in novosadske univerze so na pot krenili ob 8. uri, do cilja v Franciji pa se bodo podali prek Madžarske, Slovaške, Avstrije in Nemčije. Glede na zemljevid, objavljen na Instagramu, bodo iz Novega Sada krenili do Subotice, nato pa preko Budimpešte, Bratislave, Dunaja, Linza, Salzburga, Münchna in Stuttgarta do Strasbourga, kamor bi prišli predvidoma 15. aprila.
Cilji potovanja v Strasbourg
Po besedah študentov je cilj kampanje seznaniti tuje institucije o dogajanju v Srbiji, ki imajo vpliv na tiste v Srbiji in s tem ustvariti dodaten pritisk. Prav tako je cilj pritegniti medijsko pozornost, kar bi še povečalo pritisk na oblast.
Prehod skozi večja evropska mesta je pomemben tudi za študente, da izkažejo podporo diaspore in vzpostavijo mednarodne študentske odnose.
Kako bo izgledala akcija?
Akcija vključuje kolesarjenje do Strasbourga, kjer lahko študenti oddajo poročila institucijam, ki bi lahko imele interes in vpliv na dogajanje v Srbiji.
“Ta akcija je nastala zaradi ogorčenja nad številnimi kršitvami človekovih in ustavnih pravic v Republiki Srbiji brez odziva oblasti. Ker odziva ni, smo se odločili, da se obrnemo na svetovne institucije, ki lahko delujejo na našem območju,” so pojasnili študenti.
Institucije, na katere se bodo dijaki obrnili
V okviru Sveta Evrope se nameravajo obrniti na parlamentarno skupščino Sveta Evrope, komisarja za človekove pravice, direktorat za demokracijo in človekovo dostojanstvo ter odbor ministrov.
V kontekstu Evropske unije bodo študentje nagovorili evropski parlament, Evropsko komisijo in Agencijo EU za človekove pravice.
Jedan od studenata koji su se odlučili da krenu do Strazbura je i Ivan sa Prirodno-matematičkog fakulteta u Novom Sadu. Poslušajte zašto.#NoviSad #TuradoStrazbura pic.twitter.com/dWdeB6CfsO
— Radio 021 (@Radio021) April 3, 2025
Koliko kolesarjev je šlo na pot v Strasbourg?
Zaradi resnosti in dolžine ture so število udeležencev omejili na 80, ob tem pa so natančno pregledali vso opremo in tehnično stanje kolesa, kot tudi fizično pripravljenost študentov.
“Vsak udeleženec mora imeti vsaj 200 evrov za nepredvidene situacije. Če ne bo mogel nadaljevati, ga bomo prepeljali do naslednjega večjega mesta, od koder se bo z vlakom ali avtobusom vrnil v Novi Sad. Za kolo bo nato poskrbela logistična ekipa. Če bo zbranih dovolj donacij, bodo morebitni stroški vrnitve povrnjeni,” so navedli.
Prenočišča in namestitve jim bodo zagotovili srbski izseljenci, ki jim bodo tudi sicer pomagali na tej dolgi poti.
“Naša iniciativa je usmerjena k Svetu Evrope in Evropski uniji, organizacijama, ki imata ključno vlogo pri podpiranju demokracije, človekovih pravic in vladavine prava,” so sporočili pred odhodom. Kot so dodali, želijo s to akcijo izzvati reakcije predstavnikov EU in razširiti sporočilo protestnikov. “Želimo si, da bi nas videli v Strasbourgu, da vse to ne ostane samo v naši državi, saj bi morali vsi razumeti, kaj se tukaj dogaja in zakaj delamo, kar delamo,” so dejali na novinarski konferenci pred odhodom.
V sredo zvečer so kmetje in motoristični klubi v Novem Sadu priredili dobrodelno akcijo, kjer so prodajali hrano in pijačo ter zaslužke namenili za stroške potovanja 80 študentov. Kot piše N1 Srbija, so v dobrih dveh urah prodali več kot 1.000 pleskavic in štiri pečene odojke.
Srbska redakcija britanskega BBC je za komentar poprosila tudi slovenskega kolesarskega trenerja Miho Koncilijo, ki je bil tudi trener Tadeja Pogačarja. “Uh. To bo zelo zahtevno in velik napor,” je dejal, ko so mu novinarji predstavili kolesarski načrt študentov. Opozoril je, da se tudi v profesionalni konkurenci kolesarji leta pripravljajo na velika tekmovanja. Izpostavil je tudi, da se bodo morali tisti v boljši formi prilagajati tistim v slabši, tu pa so še nepredvidljivi vremenski pogoji. “Morda bo v nekaterih etapah dež, ki lahko vpliva na motivacijo. Če pada en dan, še nekako zdržiš. Če pada več dni, pa bodo to veliki napori,” je še dejal.
Protestniki v Srbiji opozarjajo, da predstavniki Evropske unije niso podali konkretnega odziva in da nemoteno nadaljujejo pogovore s srbskimi oblastmi. Prav tako so bili kritični do odnosa, ki ga v EU gojijo do predsednika Aleksandra Vučića.
Pripreme za polazak 80 studenata i članova akademske zajednice u Strazbur. Oni će na biciklima preći 1.300 kilometara. pic.twitter.com/sl9Q4sT8N3
— Razglasnews (@razglasnews) April 3, 2025
Trasa potovanja v Strasbourg
Odhod ob 8. uri iz Novega Sada, prihod v Subotico okoli 14.30.
Nadaljevanje proti Budimpešti z nočitvijo v manjšem mestu na jugu Madžarske.
Vožnja skozi Dömsöd in Szerelemlakat, nočitev v Budimpešti.
Predvidoma 200 km vožnje z več odmori in nočitvijo v Bratislavi.
Prihod na Dunaj okoli 15.30.
Vožnja do Emmersdorfa ob Donavi (133 km).
Vožnja skozi Albern, nočitev v Linzu.
Naslednjih 115 km, dan se zaključi v Vilshofnu.
Nadaljevanje v Münchna, nočitev.
67 km vožnje, prihod v Augsburg ob 15. uri.
Nočitev v Stuttgartu.
Prihod v Strasbourg ob 18. uri, po štirih predvidenih odmorih.
Študentje upajo na topel sprejem v Strasbourgu in da bodo njihovim sporočilom in prošnjam resno prisluhnili.