Cas Holman: Sanjski poklic, ki bi si ga želel vsak

Ko smo majhni, si želimo čim prej odrasti. Odrasli pa bi se želeli spet vrniti v brezskrbna otroška leta, ko smo se igrali in mimogrede učili. To je uspelo ohraniti priznani ameriški oblikovalki Cas Holman, eni vodilnih sodobnih oblikovalk medgeneracijskih igralnih pripomočkov ter raziskovalk igre kot sredstva za učenje, sodelovanje in soustvarjanje skupnosti. Holmanova 22. aprila prihaja v Slovenijo.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V Ljubljani bo gostovala s predavanjem Radikalnost igre in dvodnevnim mojstrskim tečajem za oblikovalce, arhitekte, pedagoge ter vse, ki jih zanima, kako lahko igra postane temeljno orodje za povezovanje ljudi in krepitev ustvarjalnosti.

oblikovalka igrac1

Cas Holman že več kot dve desetletji razvija pripomočke in sisteme, ki spodbujajo odprto, ustvarjalno in vključujočo igro. Njena oblikovalska praksa temelji na razumevanju igre kot bistvenega dela človeškega razvoja – ne le v otroštvu, temveč skozi celotno življenje. Je ustanoviteljica studia Heroes Will Rise, kjer spodbujajo ustvarjalnost in sodelovanje med otroki. Njene igrače so zasnovane tako, da omogočajo prosto igro brez omejitev tradicionalnih spolnih vlog, najbolj znana med njimi pa je modularni sistema Rigamajig, ki ga uporabljajo po vsem svetu. Pogosto sodeluje z umetniki, učitelji, oblikovalci in šolami, saj verjame, da lahko dobro zasnovani pripomočki za igro gradijo boljšo družbo.

oblikovalka igrac2

Slovenski javnosti je Cas Holman morda najbolj znana iz Netflixove dokumentarne serije Abstract: The Art of Design, v kateri v eni od epizod razgrne svojo filozofijo in prakso. V njej poudari, da mora biti igra varno okolje za raziskovanje, sodelovanje in tudi napake – in da je prav skozi igro mogoče graditi bolj vključujoče načine bivanja:

“Ko otrokom damo na voljo orodja in materiale ter jim zaupamo, da jih bodo uporabili po svoje, jih spodbujamo, da si zamislijo nove načine rabe in brez strahu pred neuspehom ustvarijo predmete iz svoje domišljije. Tako jim dajemo občutek lastne moči.”

Cas bo v Ljubljani pripravila javno predavanje z naslovom Igra kot prostor za radikalne ideje. Obisk Predavanje bo odprto za širšo javnost in bo predstavilo osnovna izhodišča oblikovalkinega ustvarjanja – kako razume igro kot prostor za vzpostavljanje zaupanja, raziskovanje drugačnih načinov vodenja in ustvarjanje vključujočih skupnosti. Na voljo je še nekaj mest, prijava je obvezna, udeležba pa brezplačna.

Nato pa bo sledil osrednji del obiska, dvodnevni mojstrski tečaj, ki bo potekal 23. in 24. aprila. Namenjen je vsem, ki jih zanima, kako lahko načela igre prenesejo v svoje delo – bodisi na področju oblikovanja prostorov, predmetov, izobraževalnih procesov ali skupnostnih praks. Udeleženci in udeleženke bodo skozi praktično delo in neposreden dialog z mentorico razvijali lastne ideje, raziskovali pomen igre kot metode in izdelali prototip v realni velikosti, ki ga bodo na koncu v odprti igri tudi preizkusili. Tečaj, ki bo v majhni skupini potekal v delavnicah Centra Rog, bo omogočil intenzivno izmenjavo izkušenj ter znanj in bo edinstvena priložnost za delo z oblikovalko, ki običajno deluje v mednarodnem okolju.