V Avstraliji so minuli teden ob pogledu na carine, ki jih je razkril ameriški predsednik Donald Trump, presenečeno obstrmeli. Na seznamu carin se je namreč znašel tudi neposeljeni otok, ki je od Avstralije oddaljen okoli 4000 kilometrov.
Trump je 10-odstotno carino uvedel za subantarktične otoke v Indijskem oceanu, ki jih naseljujejo tjulnji, ptice in pingvini.
Kot je takrat dejal avstralski minister Don Farrell, je uvedba carin očitno napaka, ki kaže na prenagljene odločitve.
A v Združenih državah so jasni: ni bila napaka. Ameriški minister za trgovino Howard Lutnick je za CBS News uvedbo carin na otoku Heard in otočju McDonald, na katerih živijo le pingvini in tjulnji, upravičeval, češ da želijo zapolniti vrzel, prek katere bi lahko tuje države dostopale do ZDA. Trdi namreč, da bi lahko ladje prav preko teh otokov dosegle njihovo obalo in se tako poskušale izogniti carinam.
Gre za strateško potezo
“Ideja je, da nobena država ne izostane iz carin. Kaj se zgodi, če katerokoli izpustite s seznama? Države, ki skušajo arbitrirati Ameriko, gredo preko teh ozemelj do nas,” je dejal. “Ne moremo dovoliti, da bi kateri koli del sveta postal kraj, prek katerega lahko Kitajska ali druge države pošiljajo svoje produkte,” je pojasnil.
Po podatkih Svetovne banke Evropska unija že uporablja carine za te otoke, ki so v zadnjih letih izvažali majhne količine izdelkov v ZDA. Toda leta 2022 so ZDA s tega ozemlja uvozile za 1,4 milijona dolarjev blaga, skoraj izključno v kategoriji »stroji in električna oprema«, brez natančnih specifikacij.
“Če nekaj izpustite s seznama, jih države, ki poskušajo izkoriščati sistem prek takih ozemelj, uporabijo kot bližnjice do nas. Predsednik se tega zaveda, tega je naveličan in je odločen, da bo to ustavil,” je dejal Lutnick.
Carine se pogosto uvedejo samodejno na podlagi klasifikacije države ali carinske regije, ne glede na to, ali ima fizično prebivalstvo ali aktivno trgovino. Če ZDA uvedejo univerzalne carine za vsa tuja ozemlja, se izognejo izključitvi manjših subjektov. Čeprav ozemlje nima prebivalcev, z njim upravlja Avstralija, samo ozemlje pa ima izključno ekonomsko cono (EEZ).
Poleg tega lahko regije brez carinskih ovir v prihodnosti postanejo trdnjava za proizvodnjo na morju. Podjetje lahko registrira skladišče in od tam »tehnično« izvaža blago, da se izogne carini iz Avstralije ali Azije.
Splet preplavili šaljivi odzivi
Na uvedbo carin za neposeljene otoke so se odzvali številni, nastalo je ogromno zanimivih “memejev”.