Trije vdihi so dovolj
Je preprost, priročen in praktičen – a potencialno smrtonosen. Malokdo pomisli na to, da se pod iluzijo udobja skriva grožnja, ki lahko vašo spalnico spremeni v dimno past.
David, gasilec iz britanskega Kenta, se je odločil razbiti to iluzijo. Na TikToku je uporabnike odkrito opozoril, naj telefonov nikoli ne polnijo ponoči. Razlog? Medtem ko ti spiš – ogenj ne spi.
“Ljudje mislijo, da jih bo vonj po dimu prebudil, a je to napačno prepričanje. Požari so najbolj nevarni ponoči, saj te lahko zajamejo, preden se česa zaveš,” opozarja David. Trije globoki vdihi dima so dovolj, da izgubite zavest – in takrat se vaše možnosti za pobeg znatno zmanjšajo.
@kentfirerescue Here’s some top tips for using rechargable gadgets safely and reducing the chance of a fire 🔥 #fire #lithiumbattery #lithiumionbatteries #firesafety #lifeskills #kfrs #kent #kentfire #firefighter #medway ♬ Write This Down (Instrumental) – SoulChef
Glavna težava ni vedno mobilni telefon, ampak sam polnilec, natančneje njegov kabel. Če je poškodovan, slabe kakovosti ali zataknjen pod blazino, se lahko pregreje in povzroči iskre – ki v kombinaciji s posteljnino ali papirjem zlahka zanetijo požar.
Veliko primerov
Komentarji pod Davidovo objavo so polni osebnih zgodb. Nekdo je opisal, kako je njegovi hčerki sredi noči zagorel polnilec, dim pa jo je pravočasno prebudil. Drugi je zaslišal čudno brnenje, ko je pogledal na telefon, pa je videl, da je kabel pregorel in se je iskril.
Obstajajo tudi takšni, ki vedo, da tvegajo, a preprosto ne morejo opustiti te navade. “Nimam časa polniti telefona, razen ponoči,” prizna en uporabnik.
Drugi doda: “Vem, da ni pametno, ampak to počnem vsak dan.”
Nikoli ne imejte telefona pod blazino
Čarobne formule ni, obstajajo pa osnovni varnostni ukrepi, ki se jih lahko držimo vsi:
Naprave polnite, ko ste budni – idealno podnevi, vedno uporabljajte originalne ali certificirane polnilnike, telefona nikoli ne polnite pod blazino ali na postelji, redno preverjajte kable – če so poškodovani, jih zavrzite, polnilec izključite iz vtičnice, ko ga ne uporabljate.
Nihče ne pravi, da morate biti v paniki vsakič, ko priključite telefon. A če že obstaja preprost način za zmanjšanje tveganja – zakaj bi ga zanemarili?
Sprememba majhne navade lahko pomeni razliko med mirno nočjo in tragedijo. Torej, preden naslednjič zaspite s telefonom na polnjenju, pomislite – ali se res splača?