Tukaj je nekaj najpogostejših higienskih mitov, ki se jim morate izogibati – skupaj z nasveti zdravstvenih strokovnjakov, zakaj.
Higienski mit 1: Uriniranje pod prho je neškodljivo
Kelly Clarkson je pred kratkim v svoji pogovorni oddaji s Kenanom Thompsonom iz Saturday Night Live razpravljala o tuširanju. Med razpravo o Thompsonovi knjigi je bila izpostavljena tema uriniranja pod tušem.
Thompson je rekel: “Mislim, da je to odvratno, in tega ne počnem.”
Clarkson je odgovorila: “Skoraj vsakič se polulam. Topla voda me sprošča in moram.”
Mnogim se zdi uriniranje pod tušem neokusno, drugo vprašanje pa je, ali je nevarno za vaše zdravje? Nobena raziskava ne obstaja o dejanski škodi te navade.
Vendar dermatologinja dr. Marisa Garshick za Doctor’s Ask ugotavlja, da to vendarle ni priporočljivo, ker obstaja teoretično tveganje za bakterijsko okužbo, zlasti če so na koži odprte rane.
Higienski mit 2: Pod prho ni treba umivati nog
Clarkson se prav tako ni strinjala s Thompsonovo navado, da si umiva noge do gležnjev.
Po mnenju dr. Garshick je pomembno, da si umijete noge, še posebej, če so vidno umazane. Za ljudi s suho ali občutljivo kožo pa morda zadošča uporaba mila samo na pazduhah, genitalijah in stopalih, da se ohranijo naravna olja kože.
Higienski mit 3: Umivanje zob pod tušem je enako kot umivanje zob v umivalniku
Clarksonova je priznala, da si včasih umiva zobe pod tušem, ko se ji mudi.
A dr. Garshick poudarja, da to ni najboljša praksa, ker je prha vlažno okolje, kjer se bakterije zlahka razmnožujejo.
Če si zobe umivate pod tušem, je pomembno, da to storite pred umivanjem telesa, da lahko milo spere morebitne ostanke zobne paste.
Higienski mit 4: Kopanje ni potrebno, če umazanija ni vidna
Igralski par Ashton Kutcher in Mila Kunis sta sprožila polemike z izjavo, da se tako onadva kot njuni otroci ne kopajo vsak dan, razen če je nujno.
Po mnenju dr. Darren P. Mareinissa lahko vsakodnevno prhanje izsuši kožo in uniči koristne bakterije. Vendar lahko preskakovanje kopeli povzroči neprijeten vonj ter glivične in bakterijske okužbe.
Higienski mit 5: Za čiščenje ušes potrebujete vatirane palčke
Vatirane palčke so izumili leta 1923, vendar jih za čiščenje ušes ne priporočajo več. Po mnenju dr. Douglasa M. Hildrewa ima ušesni kanal sposobnost samočiščenja, vosek pa ima protimikrobne lastnosti, ki ščitijo pred okužbami. Uporaba palčk lahko povzroči poškodbe kože in okužbe.
Higienski mit 6: Izpiranje pomaga ohranjati vašo nožnico čisto
Tako kot ušesa ima tudi nožnica sposobnost samočiščenja. Izpiranje lahko poruši vaginalno floro in pH ravnovesje, kar poveča tveganje za okužbe, kot so bakterijska vaginoza, medenična vnetna bolezen in druge težave.
Higienski mit 7: Roke si vedno umivajte s toplo vodo
Čeprav lahko topla voda uniči bakterije, za umivanje rok ni treba uporabljati vroče vode. Najpomembnejša stvar je uporaba mila in umivanje rok vsaj 20 sekund.
Higienski mit 8: Pravilo petih sekund pomeni, da je hrana varna za uživanje
Čeprav velja splošno prepričanje, da je hrana varna, če je na tleh manj kot pet sekund, se lahko bakterije oprimejo hrane takoj, ko se ta dotakne tal, še posebej, če površina ni čista.