Koliko bo carinska vojna vplivala na Temu in Shein?

Po kaotičnem tednu sprememb carinske politike je skoraj gotovo, da se bodo poceni oblačila iz Kitajske kmalu znatno podražila, kar povzroča zaskrbljenost med trgovci s hitro modo in potencialno sili potrošnike, da poiščejo druge alternative, piše Guardian.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Kot del paketa globalnih carinskih ukrepov, ki jih je Donald Trump napovedal prejšnji teden ob tako imenovanem “dnevu osvoboditve”, je ameriški predsednik podpisal izvršni ukaz o odpravi carinskih izjem za blago nizke vrednosti iz Kitajske in Hongkonga. Ta ukrep, znan kot pravilo “de minimis”, je paketom, vrednim manj kot 800 dolarjev, omogočil vstop v ZDA brez dajatev in z minimalnimi mejnimi kontrolami.

Čeprav je bilo to prvotno zasnovano kot način za Američane, da uvažajo poceni blago iz tujine, so znamke hitre mode, kot sta Shein in Temu, množično izkoristile to ugodnost za pošiljanje nizkocenovnih e-trgovinskih naročil v ZDA.

Alon Rotem, direktor strategije pri spletnem trgovcu z rabljenimi oblačili ThredUp, je za Guardian pozdravil novo uredbo: “Z eksplozijo hitre mode to spremembo močno podpiramo, saj je do zdaj obstajala nepoštena tržna prednost.”

Razveljavitev pravila »de minimis« je že leta tarča zakonodajalcev na obeh straneh političnega spektra, saj je vrednost blaga, ki vstopa v ZDA po tem pravilu, glede na poročilo kongresa narasla s 5,5 milijarde dolarjev leta 2018 na 66 milijard dolarjev leta 2023. Skoraj dve tretjini teh pošiljk sta prišli iz Kitajske in Hongkonga.

ThredUp si prizadeva za zakonodajne spremembe prek American Circular Textiles, trgovinskega združenja, ki so ga pomagali ustanoviti. Člani so The RealReal, Reformation in H&M.

Pričakovana sprememba

“Ta sprememba je bila pričakovana,” je dejal Derek Lossing iz Cirrus Global Advisors. “Potrošnike bo morda presenetilo, blagovnih znamk pa ne bo preveč šokiralo,” pravi.

Nekatera podjetja so že začela diverzificirati proizvodnjo izven Kitajske ali pa so skladišča in del proizvodnje preselila v ZDA.

Trump je spremembo pravil prvič napovedal februarja, a jo je začasno umaknil, da bi mejnim uradnikom dal čas, da se pripravijo na povečano število pošiljk, ki bodo zahtevale podrobnejše preglede.

Ukrep naj bi zdaj začel veljati 2. maja. Od tega datuma bo za pakete veljala 30-odstotna carina oziroma 25 dolarjev na kos, od 1. junija pa se bo cena zvišala na 50 dolarjev. Potem ko se je Kitajska odzvala s protiukrepi, se je Trump maščeval in potrojil stopnje za prej izvzete pakete – na 90 % ali 75 dolarjev na kos in 150 od 1. junija.

Temu se pripravljam na vpliv

“Vsi se samo pripravljajo na vpliv,” je povedal Jason Wong, zaposleni pri Temu Logistics v Hongkongu. Načrt ublažitve vključuje večjo širitev v Evropi in Avstraliji, kjer pravilo “de minimis” dovoljuje dajatev prost uvoz blaga do 1000 avstralskih dolarjev. “Zagotovo vemo, da se bo povpraševanje iz ZDA in Severne Amerike znatno zmanjšalo,” je dejal Wong.

Shein in Temu morebitnih sprememb poslovnih modelov zaradi te uredbe nista komentirala.

Rotem iz ThredUpa verjame, da ta sprememba ustvarja priložnost za bolj premišljeno zapravljanje in nakupovanje rabljenih oblačil: “Če se ultra hitra moda dvigne za 30 %, je nenadoma nakup rabljenih oblačil veliko bolj stroškovno učinkovit.”

Dinamična situacija

Nekateri strokovnjaki sicer opozarjajo, da bodo potrošniki morda še naprej nakupovali pri znamkah, kot sta Shein in Temu, saj so njihovi izdelki še vedno bistveno cenejši od konkurence.

“Ljubezenska afera Američanov s poceni blagom še ni končana,” je za časnik dejal Jason Goldberg iz Publicis Groupe. “Tudi s carinami bodo cene še vedno privlačne,” meni.

Rotem pa je optimističen: “Nikoli ne bomo dosegli popolnosti, a napredek v javnih politikah, ki spodbujajo preprodajo oblačil, je nekaj, kar bomo vedno podpirali.”

Čeprav je sprememba pravila de minimis trenutno v veljavi, ostajata zmeda in negotovost zaradi nestabilnih politik in tržnih nihanj. V sredo je Trump odredil 90-dnevno zamrznitev carin, s čimer je ohranil 10-odstotno osnovno carinsko stopnjo, nato pa jo je ponovno zvišal za kitajsko blago. Wong iz Temuja pravi, da so spremembe tako pogoste, da zaenkrat preostane le spremljanje razvoja situacije. “Ne vemo, kako dolgo bodo ta pravila ‘de minimis’ trajala,” je dejal in dodal, da bi odziv potrošnikov lahko znova spremenil politiko. Goldberg se je strinjal in situacijo označil za “dinamično”. “Morda bo jutri drugače,” je sklenil.