Strokovnjaki raziskujejo delfine v Piranu (VIDEO)

Društvo Morigenos in Univerza v Padovi združujeta moči za inovativno raziskovanje delfinov v severnem Jadran

Deli novico s tvojimi prijatelji

Društvo Morigenos te dni v okviru projekta SeaInsights gosti raziskovalce z Univerze v Padovi. Skupaj izvajajo pionirsko genetsko vzorčenje delfinov iz izdihanega zraka z uporabo brezpilotnih letalnikov (dronov). Ta sodoben pristop omogoča neinvazivno zbiranje genetskega materiala, kar znanstvenikom omogoča identifikacijo in spremljanje morskih sesalcev brez neposrednega stika z njimi.

Projekt SeaInsights, ki ga sofinancira program Interreg Italija–Slovenija, se osredotoča na izboljšanje varstva in upravljanja severnega Jadrana s pomočjo spremljanja biotske raznovrstnosti z okoljsko DNA (eDNA) ter vključevanjem javnosti. Med glavnimi cilji projekta so razvoj novih genetskih markerjev za delfine, uskladitev metod spremljanja in podatkovnih zbirk ter priprava smernic za čezmejno varstvo morskih sesalcev.

hhh

V projektu sodelujejo številni partnerji, med drugim Univerza v Ljubljani kot vodilni partner, podjetje DivjaLabs, Univerza v Padovi, podjetje Shoreline in nevladna organizacija Dolphin Biology and Conservation. Pridruženi partnerji vključujejo Javni zavod Krajinski park Strunjan, Krajinski park Debeli rtič, Javni zavod za spodbujanje podjetništva in razvojne projekte občine Izola, Zavod Republike Slovenije za varstvo narave ter Avtonomno deželo Furlanija-Julijska krajina.

Raziskovalci zbrali že sedem vzorcev

Društvo Morigenos, ki delfine v Sloveniji in severnem Jadranu preučuje že od leta 2002, vodi delovni sklop »Razvoj in testiranje inovativnih orodij za vzorčenje in individualno genotipizacijo eDNA«. V okviru tega razvijajo pristop za identifikacijo morskih sesalcev na individualni ravni, z delfini iz Tržaškega zaliva kot modelno vrsto.

Že prvi dan terenskega dela so raziskovalci uspeli zbrati sedem vzorcev v nekaj urah, kar kaže na učinkovitost nove metode. Zbrani podatki bodo pripomogli k boljšemu razumevanju biologije, ekologije in zdravja delfinov ter k dolgoročnemu varstvu morskih ekosistemov.

Projekt SeaInsights bo trajal dve leti, njegov skupni proračun pa znaša 797.434,62 evra. Cilj je povečati kapacitete za varstvo občutljive biotske raznovrstnosti severnega Jadrana, ki je znan po svojem bogatem in raznolikem ekosistemu, a ga ogrožajo prekomerno izkoriščanje, onesnaževanje in podnebne spremembe.