Množica klobučnjakov, ki so plavali v morju pri Piranu, je presenetila in navdušila člane društva Morigenos, ki so jih pred nekaj dnevi opazili med opazovanjem morja. Posnetek so objavili na YouTubu.
“V društvu Morigenos smo pretekli teden v času svojih rednih terenskih aktivnosti pred Piranom ujeli tale neverjetni prizor – na stotine, če ne celo tisoče, uhatih klobučnjakov (𝘈𝘶𝘳𝘦𝘭𝘪𝘢 𝘢𝘶𝘳𝘪𝘵𝘢).” so zapisali na svoji spletni strani.
Podatke in posnetke so že posredovali kolegom z Morske biološke postaje Piran.
Uhati klobučnjak ni nevaren za človeka
Uhati klobučnjak (znanstveno ime Aurelia aurita) je ena najpogostejših vrst meduz v svetovnih morjih. Prepoznaven je po prosojnem, skoraj steklenem telesu in štirih značilnih krožnih strukturah – to so spolne žleze – ki so vidne skozi klobuk. Klobuk je običajno širok od 25 do 40 centimetrov, njegov rob pa obdajajo kratke resice.
Vrsta Aurelia aurita ni nevarna za človeka – njeni ožigalki so prešibki, da bi povzročili resne poškodbe, čeprav lahko občutljivejši ljudje občutijo blago draženje kože.
Najpogosteje jo najdemo v toplih in zmernih obalnih morjih, vključno z Jadranskim morjem, kjer jih včasih opazimo v večjih skupinah, t. i. cvetenju meduz. Uhati klobučnjaki imajo pomembno vlogo v morskem ekosistemu, saj so tako plen kot plenilec – prehranjujejo se z manjšimi organizmi, sami pa so hrana številnim vrstam rib, želv in pticam.