Onesnažena voda v ljubljanskem Maximarketu: Obležalo več poslancev

Več poslancev je verjetno obležalo zaradi onesnažene vode v veleblagovnici Maximarket v Ljubljani. Voda v veleblagovnici je fekalno onesnažena, so ugotovili v podjetju Voka Snaga. Vodovodni sistem v Ljubljani je sicer varen in deluje nemoteno, natančna analiza vode pa še poteka, so zatrdili v Maximarketu.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V veleblagovnici Maximarket, s katero upravlja Mercator, so v torek med strankami in osebjem zaznali okužbo neznanega izvora. Nemudoma so obvestili upravljavca vodovoda Javno podjetje Voka Snaga in prepovedali uporabo vode v prehrambene namene, so pojasnili za STA.

Voda na testiranju

“Prve analize kažejo, da je voda v vodovodu oporečna, vzroka pa še ne poznamo,” so zapisali. Vodo testira Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ), so v Mercatorju sicer pojasnili za Dnevnik, natančni rezultati pa bodo znani predvidoma naslednji teden. Kot so poudarili, je veleblagovnica za kupce varna. So pa preventivno zaprli nekatere oddelke.

Javno podjetje Voka Snaga je za medije pojasnilo, da so “razmere pod nadzorom”. Za zdaj ni znakov, da bi bil onesnažen tudi javni vodovodni sistem.

Obležali nekateri poslanci in bližnji zaposleni

V največji poslanski skupini Gibanje Svoboda so za STA potrdili, da je danes zaradi slabosti več poslancev odsotnih. Po poročanju N1 so zboleli tudi poslanci iz SD in nepovezani poslanci ter več zaposlenih v NLB in ministrstvu za zunanje in evropske zadeve.

Epidemiološka služba NIJZ je danes v sporočilu za javnost zapisalo, da razmere spremljajo. Osebam, ki so od 12. aprila imele prebavne težave in so v tem času kupile ali uživale hrano iz prehrambnih obratov trgovine, svetujejo, da jih za nadaljnja navodila v okviru epidemiološkega poizvedovanja pokličejo na telefonsko številko 01 586 39 31.

NIJZ bo pojasnila v zvezi z izbruhom virusnih črevesnih bolezni oz. fekalno onesnaženostjo vode v Maximarketu podal jutri.

Inšpekcija svari potrošnike

Inšpekcija za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin poziva potrošnike, ki so od sobote kupili živila, pripravljena ali strežena v obratih, priključenih na vodovodni sistem poslovnega sistema ljubljanskega Maximarketa, naj teh živil ne zaužijejo. Pakirana živila ter tista, ki jih je treba toplotno obdelati, pa niso tvegana, so dodali.

Omenjeno inšpekcijo so namreč danes obvestili, da je zaradi fekalnega onesnaženja pitne vode v interni vodovodni napeljavi poslovnega objekta Maximarket lahko prišlo tudi do kontaminacije živil, ki so se dajala v promet v obratih na navedeni lokaciji.

Inšpektorji za hrano danes izvajajo nadzor v živilski trgovini Maximarket, Čokoladnem ateljeju Dobnik, Maxi Brunch Cafeju in v Mojih štrukljih Maxi, ki so po podatkih družbe Mercator priključeni na vodovodni sistem poslovnega objekta Maximarket, ter odrejajo ustrezne ukrepe za zaščito potrošnikov, so sporočili iz inšpekcije.

Razmere spremlja tudi epidemiološka služba NIJZ. Osebam, ki so od 12. aprila imele prebavne težave in so v tem času kupile ali uživale hrano iz prehrambnih obratov trgovine, svetujejo, da jih za nadaljnja navodila v okviru epidemiološkega poizvedovanja pokličejo na telefonsko številko 01 586 39 31, so pozvali v sporočilu za javnost. Več pojasnil v zvezi z izbruhom virusnih črevesnih bolezni oz. fekalno onesnaženostjo vode v Maximarketu bodo podali v petek.

So pa danes pojasnili, da jih je Voka Snaga o dogajanju obvestila v sredo, ko so prejeli rezultat mikrobiološkega preskušanja pitne vode iz kavarne. Analiza, ki jo je izvedel Nacionalni laboratorij za zdravje, okolje in hrano, je pokazala, da je voda fekalno onesnažena. Osebje Maximarketa so ustno in pisno opozorili na prepoved uporabe vode v prehrambene namene. Svetovali so tudi iskanje vzrokov za te razmere v interni napeljavi.