Mladi in strokovnjaki so v CMK –ju skupaj z lokalnimi odločevalci iskali rešitve, kako v Mestni občini Koper in okoliških občinah najti rešitve za zmanjšanje porabe psihoaktivnih snovi ter posledično vožnje pod vplivom le-teh. Med drugim so predstavili osebno zgodbo Vladimirja Peterlina, ki ga je prometna nesreča zaradi nespametne odločitve vožnje pod vplivom alkohola postavila v življenje na vozičku.
David Razboršek, ki Zavod VOZIM vodi že 15 let, je ob ob uvodnih besedah srečanja izpostavil: »Le vi mladi sami lahko spremenite podatke iz fokusne skupine, preden bi morebiti nesreče spremenile vaša življenja na podoben način, kot je Vladimirju spremenila življenje njegova.”
Več o aktivnostih in iniciativi Heroji furajo v pižamah na povezavi.
Prometne nesreče zaradi vožnje pod vplivom alkohola, so v Sloveniji še vedno velik problem, kar so izpostavili tudi predstavniki Policijske uprave Koper. “Lani je bilo 129 povzročiteljev prometnih nesreč pod vplivom alkohola, povprečna stopnja alkohola pa je bila 1,28 g/kg alkohola v krvi. Pri ugotovljenih prometnih prekrških je bila povprečna stopnja alkohola 0,98 g/kg alkohola v krvi,” je pojasnil pomočnik načelnika Policijske postaje Koper za področje prometne varnosti Darko Tunanović. Dodal je, da so bili otroci in mladoletniki udeleženi v 126 prometnih nesrečah in jih 53 tudi povzročili, poškodovanih pa je bilo 31 otrok ali mladoletnikov.
Po predstavitvah anket in podatkov so sledile delavnice, na katerih so dijaki SEPŠ predstavnikom lokalne skupnosti s predstojnikom Urada za družbene dejavnosti na Mestni občini Koper Timotejem Pirjevcem, direktorico Zavoda za mladino, kulturo in turizem Koper Heleno Brec Loredan in pomočnico direktorice Agencije za varnost prometa Sašo Jevšnik Kafol, predstavili predloge, ki so jih slednji sprejeli z odprtimi rokami.
Izpostavili so pomembno vlogo občine pri podpiranju preventivnih aktivnosti, spodbujanje ozaveščevalnih kampanj, sofinanciranje športnih in drugih aktivnosti ter prostorov za druženje mladih brez prisotnosti alkohola, sodelovanje z organizacijami, ki delujejo na tem področju, ter naslovitev pomena kakovostne infrastrukture. Jasno so izpostavili, da je ključno omejevanje prodaje alkohola mladoletnim, kjer bi bilo potrebno v prihodnje skupno najti jasen cilj za zmanjšanje dostopa do alkohola ter na polno vključiti tudi starše, ki bi svojim otrokom skozi pogovor predstavili realen problem in posledice uživanja alkohola in drog.