Drama na hrvaškem letališču: Z neodgovornim vedenjem so ogrožali življenja

Hrvaška agencija za civilno letalstvo (CCAA) je sporočila, da je neodgovorna uporaba drona ogrozila varnost potniškega letala in preprečila pristanek dveh potniških letal.

Deli novico s tvojimi prijatelji

V neposredni bližini letališča Dubrovnik je bilo med končnim priletom za pristanek dne 13. 4. 2025 zabeleženo nevarno približevanje drona potniškemu letalu na približno višini 200 metrov, pri čemer je uporabnik/daljinski pilot drona s svojim neodgovornim ravnanjem ogrozil življenja posadke in potnikov, letalo ter življenja in premoženje ljudi na tleh. Posadka letala je svoja opažanja posredovala hrvaški kontroli zračnega prometa, ki je obvestila pristojne policijske organe, ki vodijo preiskavo.

Dubrovniško letališče je bilo zaradi omenjenega dogodka nekaj časa zaprto, zaradi česar sta bili dve letali, predvideni za pristanek, preusmerjeni na splitsko letališče. Poleg ogrožanja varnosti, življenja in premoženja je pilot drona s svojim ravnanjem povzročil precejšnjo škodo tako letalskim prevoznikom kot potnikom, so sporočili iz agencije.

Vsaka preusmeritev letov na druga letališča od načrtovanih destinacij namreč letalskim prevoznikom povzroča dodatne stroške, povezane z dodatnim časom letenja, oskrbo potnikov (prevoz do končne destinacije in/ali nastanitev v hotelu), odškodnine za zamude, in tako naprej.

Takšne motnje lahko kumulativno vplivajo na celotno načrtovano delovanje vpletenih prevoznikov, pri čemer je neposredna škoda od 15.000 do 190.000 evrov na preusmerjeni let. Posredne škode, ki jo potnikom povzroči tak dogodek v obliki zamujenih zasebnih in poslovnih obveznosti, pogosto ni mogoče izraziti v denarju, so pojasnili.

Letenje z droni v bližini letališč mora odobriti kontrola zračnega prometa

Letenje z droni v bližini letališč in kontroliranega zračnega prostora je dovoljeno v primerih, ko to odobri pristojna kontrola zračnega prometa. Če se izvaja nepooblaščeno in nezakonito, je lahko izjemno nevarno za varnost letala, posadke, potnikov ter oseb in lastnine na tleh. Takšna dejanja so kazniva in pomenijo prekrškovno in kazensko odgovornost.

Hrvaška agencija za civilno letalstvo s partnerji, predvsem Hrvaško kontrolo zračne plovbe in Policijsko upravo, dnevno izvaja postopke za odkrivanje nedovoljenih in nezakonitih operacij brezpilotnih letal, do operaterjev in pilotov na daljavo, ki ogrožajo varnost zračnega prometa, pa velja politika ničelne tolerance, globe za tovrstne kršitve pa segajo do 20.000 evrov.

Letenje dronov izven nadzorovanega zračnega prostora brez izpolnjevanja predpisanih pogojev je omejeno na 120 metrov, vendar je tudi takrat pilot drona dolžan rezervirati zračni prostor za svoj let preko namenske storitve portala Hrvaške kontrole zračnega prometa AMC.

V tem sloju zračnega prostora letijo številni uporabniki – letala splošnega letalstva, jadralna padala, vojaški in policijski helikopterji, nujna medicinska pomoč, komercialni panoramski poleti itd., zato je za varnost izrednega pomena, da se vsi uporabniki zračnega prostora prijavijo, da lahko načrtujejo svoje aktivnosti, poudarjajo na agenciji.

Spomnimo, da so se v letu 2024 v samo dveh tednih v bližini hrvaških letališč zgodili trije zelo resni incidenti neodgovorne in nezakonite uporabe dronov.

Uporabnike dronov zato pozivako k odgovornemu ravnanju. Kar se morda zdi neškodljiva zabava ali hobi, ima lahko potencialno katastrofalne posledice, če letite v bližini drugih letal. Vsak, ki upravlja dron, mora to početi odgovorno in upoštevati vsa veljavna pravila in predpise. Pravila letenja z droni so tako kot druga letala zasnovana tako, da so vsi varni.