To so imena kardinalov, o katerih se govori kot o možnih naslednikih papeža Frančiška, ki je umrl v ponedeljek.
Kardinal Luis Antonio Gokim Tagle, Filipinec (67)
Kardinal Luis Antonio Gokim Tagle, Filipinec (67), pogosto imenovan “azijski Frančišek” zaradi svoje predanosti socialni pravičnosti, bi lahko postal prvi papež iz Azije. Ima dolgo pastoralno in administrativno izkušnjo, saj je bil škof in nadškof Manile, papež Benedikt pa ga je imenoval za kardinala leta 2012. Papež Frančišek ga je leta 2019 premestil v Vatikan kot vodjo Dikasterija za evangelizacijo.
Tagle prihaja iz Filipinov, kjer živi največja katoliška populacija v Aziji, njegova mati je bila kitajsko-filipinskega porekla. Med letoma 2015 in 2022 je vodil mednarodni Caritas. Leta 2022 je papež Frančišek odstavili vodstvo Caritasa zaradi obtožb o nadlegovanju, čeprav Tagle ni bil neposredno vključen v škandal. Vprašanje je, kako bo to vplivalo na njegove možnosti za papinstvo.
Jean-Marc Aveline, nadškof Marseilla, Francoz (66)
Po pisanju francoskih medijev je Aveline v domačih katoliških krogih znan kot Janez XXIV., kar nakazuje na njegovo podobnost s papežem Janezom XXIII., papežem reformatorjem iz začetka šestdesetih let. Papež Frančišek se je enkrat pošalil, da bi njegov naslednik lahko prevzel ime Janez XXIV.
Aveline je znan po svoji ‘ljudski’, sproščeni naravi, po pripravljenosti na šale in ideološki bližini s Frančiškom, še posebej glede vprašanj imigracije in odnosov z muslimanskim svetom. Je tudi resen intelektualec, z doktoratom iz teologije in diplomiranim filozofom.
Rojen je bil v Alžiriji v družini španskih imigrantov, ki so po alžirski neodvisnosti preselili v Francijo, večji del življenja pa živi v Marseillu, pristanišču, ki je stoletja križišče kultur in religij.
Med Frančiškovim pontifikatom je Aveline naredil velike korake v karieri, postal je škof leta 2013, nadškof leta 2019 in tri leta kasneje kardinal. Njegov ugled je okrepil septembra 2023, ko je organiziral mednarodno cerkveno konferenco o vprašanjih Sredozemlja, katere glavni gost je bil papež Frančišek.
Če ga izberejo, bi Aveline postal prvi francoski papež od 14. stoletja, turbulentnega obdobja, ko se je papeštvo preselilo v francoski Avignon. Bil bi tudi najmlajši papež od Janeza Pavla II. Razume, vendar ne govori italijansko, kar je lahko velika slabost za delo osebe, ki nosi naziv rimskega škofa in zahteva precej dobro poznavanje rimskih igric moči in spletk.
Kardinal Peter Erdo, Madžar (72)
Erdo, teološki konservativec, je bil že omenjen kot kandidat za papeža leta 2013. Njegova mreža stikov v Evropi in Afriki ter vloga pionirja nove evangelizacije so mu prinesle podporo. Čeprav je zelo konservativen, predvsem zaradi svojih stališč o krščanskih koreninah Evrope in migrantih, je pragmatičen in se ni odprto skregal s papežem Frančiškom.
Erdo je hitri napredoval v cerkveni hierarhiji in govori več jezikov.
Kardinal Mario Grech, generalni tajnik Biskupske sinode, Maltežan (68)
Grech prihaja z majhnega otoka Goza, ki je del Malte. Papa Frančišek ga je imenoval za glavnega tajnika Biskupske sinode, kar je izjemno zahtevna pozicija v Vatikanu.
Čeprav je bil sprva obravnavan kot konservativec, je Grech s časom postal nosilec Frančiškovih reform znotraj cerkve, napredujoč v koraku s časom.
Leta 2008 je več homoseksualnih malteških državljanov oznanilo, da zapuščajo cerkev v znak protesta proti tistemu, kar so menili, da je anti-LGBT stališče takratnega papeža Benedikta. Takrat jim Grech ni izkazal dovolj sočutja, vendar je v govoru leta 2014 v Vatikanu pozval cerkev, naj močneje sprejme svoje LGBT člane in pokaže ustvarjalnost pri iskanju novih načinov za reševanje takšnih sodobnih družinskih situacij. Naslednji dan ga je papež Frančišek pohvalil za njegov govor, kar ga je predodredilo za napredovanje v prihodnosti.
Njegovi nasprotniki, kot je konservativni kardinal Gerhard Muller, so ga napadli leta 2022, omalovaževali njegov akademski profil in ga obtoževali, da gre proti katoliški doktrini. Grechovi zavezniki opozarjajo, da ima prijatelje tako v konservativnem kot v zmernem taboru, ter da ga zaradi njegove pomembne vloge poznajo številni kardinali, kar predstavlja veliko prednost v konklavi, kjer so mnogi kardinali med seboj relativno nepoznani.
Ker prihaja iz majhne države, njegov izbirni postopek za papeža ne bi povzročal nobenih diplomatskih ali geopolitičnih težav. Pogosto je poudaril, da je vedno bolj za konsenzus kot za konflikt.
Kardinal Juan Jose Omella, nadškof Barcelone, Španec (79)
Omella je človek po Frančiškovem okusu. Nepopustljiv in prijazen, živi skromen življenjski slog kljub svoji visoki funkciji, posvetil je svojo cerkveno kariero pastorali, spodbujanju socialne pravičnosti in utelešenju sočutne in vključujoče vizije katolicizma.
“Ne smemo gledati stvarnost le skozi oči tistih, ki imajo največ, ampak tudi skozi oči ubogih,” je povedal za spletno stran Crux aprila 2022, kar so besede, ki odražajo tudi Frančiškovo vizijo sveta Rojen je bil leta 1946 v vasi Cretas na severovzhodu Španije. Po tem, ko je bil leta 1970 posvečen, je služil kot duhovnik v več španskih župnijah in leto dni preživel kot misijonar v Zairu (danšnja Demokratična republika Kongo).
Kardinal Peter Kodwo Appiah Turkson, Gana, uslužbenec Vatikana (76)
Kardinal Peter Turkson se je iz skromnih začetkov v majhnem afriškem mestu povzpel visoko v cerkveni hierarhiji, zaradi česar velja za enega od možnih kandidatov za prvega papeža iz podsaharske Afrike.
Zaznamuje ga dolgoletno delo v cerkveni skupnosti, skrb za vernike v Gani ter praktične izkušnje z vodenjem več vatikanskih uradov. Poleg tega izstopa po odličnih komunikacijskih veščinah. Dejstvo, da prihaja iz ene najbolj dinamičnih regij za Katoliško cerkev, ki se v Evropi sooča s sekularizacijo, bi lahko okrepilo njegovo kandidaturo.
Je četrti izmed desetih otrok. Rojen je bil v Wassaw Nsuti, nekdanji Zlati obali, ki je takrat pripadala Britanskemu imperiju. Njegov oče je delal v bližnjem rudniku in bil mizar, mati pa je prodajala zelenjavo na tržnici. Študiral je v semeniščih v Gani in New Yorku, posvečen je bil leta 1975. Nato je poučeval v nekdanjem semenišču v Gani in se dodatno izpopolnjeval v bibličnih študijah v Rimu.
Papež Janez Pavel II. ga je leta 1992 imenoval za nadškofa Cape Coasta, enajst let kasneje pa je postal prvi kardinal v zgodovini te zahodnoafriške države. Njegovo napredovanje se je nadaljevalo tudi pod Benediktom XVI., ki ga je leta 2009 pripeljal v Vatikan in postavil na čelo Papeškega sveta za pravičnost in mir – telesa, ki spodbuja socialno pravičnost, človekove pravice in svetovni mir. V tej vlogi je postal eden najtesnejših papeževih svetovalcev za vprašanja, kot so podnebne spremembe, in je pritegnil pozornost s sodelovanjem na konferencah, kot je Svetovni gospodarski forum v Davosu.
Leta 2016 je papež Frančišek združil Turksonov oddelek z drugimi tremi uradi, kar je povzročilo boj za moč med njim in drugim kardinalom. Leta 2021 je zato odstopil s te funkcije, nato pa bil imenovan za vodjo dveh Papeških akademij – za znanost in družbene vede.