»Velika brzina, velika praznina«
V zavarovalnici Generali z zavezo vseživljenjskega partnerstva še naprej vlagajo v cestno- prometno varnost. Potem ko so uspešno vzpostavili 17 tridimenzionalnih prehodov za pešce v slovenskih občinah, zdaj skupaj s partnerji nadaljujejo z uresničevanjem vizije ustvarjanja varnejše prihodnosti. Z Zavodom Varna pot so pričeli izvajati pobudo »Velika brzina, velika praznina«, s katero opozarjajo na nevarnosti neprilagojene hitrosti in njene posledice, tudi za življenje svojcev.
Svetlana Almaš, direktorica marketinga in odnosov z javnostmi: »V Generaliju se zavedamo, da je prometna varnost izjemnega pomena za zaščito in kakovost naših življenj. Zato kot odgovorna zavarovalnica redno ozaveščamo o preventivi in nevarnostih v prometu. Skupaj z Zavodom Varna pot smo tokrat zasnovali pobudo ‘Velika brzina, velika praznina’, v kateri poudarjamo, da se tragične posledice voženj z neprilagojeno hitrostjo dotaknejo številnih življenj. Zgodbe prizadetih svojcev nas opominjajo na to, kako pomembno je voziti odgovorno in spoštovati omejitve hitrosti. Verjamemo, da lahko s skupnimi prizadevanji pripomoremo k boljši varnosti na cesti in poskrbimo za to, da bo teh zgodb vsako leto manj«.
Neprilagojena hitrost vodi v nepopravljivo škodo
Nova iniciativa Velika brzina, velika praznina spodbuja voznike, da vozijo po omejitvah ter prisluhnejo posameznikom s težko izkušnjo neprilagojene hitrosti – tudi glede praznine, s katero danes živijo.
O nevarnostih hitrosti bodo ozaveščali prek praktičnih delavnic in izobraževanj na srednjih šolah. Izvajali jih bodo ambasadorji in strokovnjaki Zavoda Varna pot, ki z Generalijem sodeluje na področju preventive, vzgoje in izobraževanja, med drugim tesno sodelujejo tudi pri projektu Park varne mobilnosti.
Robert Štaba, Zavoda Varna pot: »Za nemimi statističnimi številkami so obrazi – družine, ki ostanejo brez otrok, starši brez sinov in hčera, prijatelji brez prijateljev. Hitrost ne pušča le razbitin na cesti, ampak tudi praznine v življenjih bližnjih, hude poškodbe z dolgimi rehabilitacijami in nepopravljive notranje posledice. Zato želimo, da vozniki, še preden se prepustijo užitku hitrosti, pomislijo na to, kar lahko za vedno izgubijo ali odvzamejo drugim. Skupaj z zavarovalnico Generali bomo izvajali številne aktivnosti za ozaveščanje mladih, s poudarkom na izkustvenem učenju in čustvenem doživljanju posledic prehitre vožnje.«
Ali ste vedeli?
Neprilagojena hitrost je kriva za 18 % vseh prometnih nesreč in je najpogostejši vzrok za prometne nesreče s smrtnim izidom in hudimi telesnimi poškodbami.
Zmanjšanje hitrosti zmanjša tveganje za nesrečo, omogoča, da bolje zaznamo nevarnosti in se pravočasno odzovemo: znižanje povprečne hitrosti za 1 km/h bi znotraj naselja zmanjšalo število nesreč za 4 %, izven naselja pa za 2 %.
Vožnja pri dovoljenih hitrostih omogoča boljše obvladovanje vozila, zmanjšuje resnost posledic nesreč in povečuje možnosti za preživetje v primeru trka: verjetnost smrti pešca ob trku pri hitrosti 50 km/h je kar 85%, pri hitrosti 30 km/h pa se verjetnost, da bo pešec zaradi trka umrl, zmanjša na manj kot 10 %.
Zmanjšanje hitrosti izboljša odzivni čas in skrajša zavorno pot, kar daje več časa in prostora za ustavitev v primeru nenadnih ovir: kadar v naselju vozimo po omejitvi (50 km/h), je naša pot ustavljanja krajša za 12 metrov kot kadar vozimo 10km/h preveč (60 km/h), kar pomeni veliko večjo varnost v naselju.