Kaj je povzročilo ekološko katastrofo na Hvaru?

Dan po izlitju ogromnih količin nafte na Hvaru so posledice vse bolj katastrofalne. Po zadnjih podatkih je iz podzemnega rezervoarja bencinske črpalke INA v morje izteklo kar 17 ton nafte in ne 15 ton, kot so sprva navajali.

Deli novico s tvojimi prijatelji

Na Hvaru se nadaljuje sanacija po velikem ekološkem incidentu, ki je včeraj prizadel zaliv Križna luka. Iz podzemnega rezervoarja bencinske črpalke INA je v morje izteklo približno 17 ton nafte. Poškodovana naj bi bila cev v sistemu za pretakanje goriva, so potrdili na Policijski upravi splitsko-dalmatinske županije.

Škoda je večja

Včerajšnje informacije so sicer govorile o 15 tonah goriva, danes pa je uradno potrjeno, da je količina razlite nafte še večja. V morje naj bi se izlilo kar 17 ton goriva. Nafta je najprej prepojila prostor v bližini cerkve v Križni luki, nato pa skozi zemljo začela odtekati v morje. Madeže nafte so opazili tudi na širšem območju, vključno s Paklenimi otoki in turistično priljubljeno uvalo Milna.

Na terenu so vse pristojne službe – policija, gasilci, Hrvaška gorska reševalna služba (HGSS) in delavci luške kapitanije – ki skušajo omejiti širjenje onesnaženja in začeti čiščenje morja in obale. Delo poteka oteženo zaradi vetra in morskih tokov, ki razlivajo madeže na širše območje.

Posledice razlitja na Hvaru bodo vidne še dolgo

»Škoda za naravo je nepojemljiva,« pravijo domačini, ki so že dolgo opozarjali na neprimerno lokacijo bencinskega servisa. Ta stoji le nekaj metrov od morja in v bližini hotela, kjer biva več sto sezonskih delavcev.

Župan Hvara Rikardo Novak je že včeraj obiskal kraj nesreče in napovedal, da bodo sprožili postopke za oceno škode ter iskanje odgovornih. Po njegovih besedah bodo na podlagi ugotovitev sprejeti nadaljnji ukrepi, vključno z vprašanjem morebitne premestitve bencinske črpalke.

Ministrstvo za varstvo okolja je sporočilo, da je stekla preiskava okoliščin dogodka. Ekologi opozarjajo, da bodo posledice razlitja vidne še dolgo in da bo potrebno dolgotrajno čiščenje, da se stanje v morju in obalnem območju vsaj delno sanira.

Za zdaj je območje okoli bencinske črpalke ograjeno, prebivalce pa prosijo, naj se območju onesnaženja izogibajo.