V konklavi bo sodelovalo 133 kardinalov iz 71 držav
V devetih dneh žalovanja, ki trajajo do prihodnje nedelje, bodo kardinali skupaj darovali maše v Vatikanu, poslušali pridige in razmisleke o tem, v katero smer naj bi Cerkev šla v prihodnjem obdobju. Nedeljsko mašo, prvo po pogrebu, je daroval Pietro Parolin, nekdanji vatikanski državni tajnik, ki je po stavnicah glavni favorit za Frančiševega naslednika.
Italijanski mediji v ospredje postavljajo Italijane – Parolina in bolonjskega nadškofa Mattea Zuppija. Tudi jeruzalemski patriarh Pierbattista Pizzaballa, ki je pravkar dopolnil šestdeset let, je kandidat. Vendar pa naj bi imel Pizzaballa napete odnose s trenutnim izraelskim predsednikom Benjaminom Netanjahujem.

Med kandidati je tudi nemški kardinal Reinhard Marx, ki je leta 2021 papežu Frančišku ponudil svoj odstop, saj ni želel prevzeti odgovornosti za številne primere spolnih zlorab v Cerkvi. Papež je njegov odstop takrat zavrnil.

Zakaj bi lahko bil izbor papeža nelegitimen
Italijanski kardinal Giovanni Angelo Becciu je bil obsojen na 5 let in pol zapora zaradi goljufije in poneverbe denarja, vendar do zdaj ni bil najden noben dekret, s katerim bi mu bilo formalno odvzeto kardinalsko pravo do volitev papeža.
Vatikan ga je sicer uvrstil med tiste kardinale, ki ne volijo, a kanonski pravniki še vedno proučujejo, ali je bilo vse izvedeno skladno s pravom. Če mu pravica do volitev ni bila uradno odvzeta, bi Becciu lahko izpodbijal legitimnost samega izvoljenega papeža.