V Kopru so s priložnostno prireditvijo počastili obletnico delovanja javnega podjetja Koprska pristaniška pilotaža, ki je začelo delovati natanko pred petimi leti. S tem so bili končno vzpostavljeni zakonsko določeni pogoji za nemoteno in učinkovito zagotavljanje pristaniške pilotaže v koprskem tovornem pristanišču.
Čeprav so ladje vse večje in so navigacijski pripomočki vse bolj izpopolnjeni, ključna vloga pristaniških pilotov ostaja nespremenjena. Piloti se vkrcavajo na prihajajoče ladje, začasno postanejo del ladijske posadke in prevzamejo vodenje navigacije ter zagotavljajo njihov varen privez.
Luka odvisna od kakovosti pilotaže
Luka Koper je ena najpomembnejših vstopnih točk za gospodarstvo Slovenije. Njena učinkovitost, pretočnost in konkurenčnost so v veliki meri odvisni tudi od kakovostne pilotaže, podjetje Koprska pristaniška pilotaža pa je v teh petih letih dokazalo, da se lahko nanj zanesemo, so sporočili z Ministrstva za infrastrukturo.
Kot je v svojem svečanem nagovoru poudarila ministrica Alenka Bratušek, ministrstvo za infrastrukturo ostaja zavezano razvoju pristaniške dejavnosti, trajnostni mobilnosti in varnosti v pomorskem prometu. V tej viziji imajo piloti in pilotaža pomembno vlogo, še posebej, ker se Slovenija usmerja tudi v razvoj zelenih in digitalnih rešitev, kar pomeni, da bomo skupaj iskali nove načine za še bolj trajnostno in sodobno prihodnost pristanišča.
“Pet let delovanja je le prva postaja na vaši poti. Verjamem, da boste tudi v prihodnje ohranili visoke standarde dela, širili strokovno znanje in krepili ugled slovenskega pomorskega prostora,” je dejala ministrica Bratušek, ki je ob koncu nagovora tudi simbolično krstila novi pilotski čoln.