Lastniki, ki imajo v lasti več kot 100 enot vrednotenja, bodo prejeli samo obvestila z informacijami o vpogledu, kreiranju potrdila in izvozu podatkov prek aplikacije Osebni vpogled v vrednosti nepremičnin.
RTV Slovenije poroča, da je portal danes zjutraj uporabljalo kar 180.000 ljudi. Zaradi velike obremenitve je dostop nekoliko upočasnjen, zato GURS svetuje potrpežljivost – podatki se ne bodo spreminjali, zato ni razloga za naglico.
Zakaj je pomembno, da preverite svoje podatke?
GURS poziva vse lastnike, naj potrdila natančno pregledajo. Če na seznamu manjkajo nepremičnine, je možno, da v zemljiški knjigi niso vpisane z enotno EMŠO številko. Tudi napačni podatki o nepremičnini lahko vodijo do nepravilne ocenjene vrednosti – v tem primeru je treba podatke ustrezno popraviti.
Napake najpogosteje izvirajo iz katastra nepremičnin, kjer je popravljanje urejeno po posebnih zakonskih postopkih. Nekateri podatki (na primer o rastiščnem koeficientu ali dejavnosti) pa izhajajo iz drugih uradnih evidenc in zakonodaje.
Kaj lahko storite?
Če opazite neskladja, najprej preverite zemljiško knjigo. Za urejanje podatkov sledite navodilom na spletni strani o katastru nepremičnin. S tem boste poskrbeli, da bodo vrednosti vaših nepremičnin pravilno ocenjene in zapisane.
Možnost pritožbe – a pod določenimi pogoji
Če so vsi podatki pravilni, a lastnik meni, da je ocenjena vrednost vseeno previsoka ali prenizka, lahko vloži predlog za ugotavljanje posebnih okoliščin. To pomeni, da lahko najame cenilca, ki pripravi uradno oceno.
A pozor: pogoji za pritožbo so strogi. Cenilec mora ugotoviti, da posplošena vrednost odstopa za vsaj 20 % ali za več kot 200.000 evrov. V tem primeru se postopek vodi kot splošni upravni postopek, GURS pa lastnika o izidu obvesti z upravno odločbo.
Pomembno je, da cenilec pred oceno preveri usklajenost uradnih podatkov z dejanskim stanjem na terenu. Če ti niso usklajeni, mora lastnik najprej urediti podatke v uradnih evidencah. Vsako usklajevanje vrednosti, ki bo potekalo na dve leti, bo terjalo nov postopek ugotavljanja posebnih okoliščin.
Lastniki se lahko v primeru vprašanj ali nejasnosti obrnejo na klicni center GURS na brezplačni številki 080 10 66 ali pišejo na elektronski naslov klicnicenter.gurs@gov.si.
Nove vrednosti – višje za osem odstotkov
Nova vrednotenja temeljijo na posodobljenih modelih, ki jih je aprila potrdila vlada. Oktobra lani je GURS izvedla poskusno vrednotenje in ugotovila, da obstoječe vrednosti ne odražajo več dejanskega stanja na trgu. Po besedah direktorja GURS Tomaža Petka so zdajšnje vrednosti v povprečju višje za okoli osem odstotkov v primerjavi z oktobrskimi. Skupna posplošena vrednost vseh nepremičnin v državi trenutno znaša okoli 298 milijard evrov.