Nekdanji duhovnik, ki je obtožen zlorabe fantov in mladeničev, starih od 10 do 18 let, je spregovoril o tem, kako mu je sedanji papež Robert Prevost v preteklosti pomagal.
Nekdanji duhovnik James M. Ray trdi, da je Prevost odobril njegovo premestitev v samostan v Hyde Parku blizu katoliške osnovne šole, kljub temu da je bil Ray že obtožen zlorabe otrok.
Nekdanji duhovnik Ray je na nadškofijskem seznamu obtoženih spolnih prestopnikov in trdi, da je bil od leta 1990 po obtožbah o spolni zlorabi podvržen “omejeni duhovniški dejavnosti”.
Kljub temu je delal za tri župnije, leta 2000 pa ga je nadškofija Chicago kontaktirala, da bi mu pomagala najti bivališče, kjer ne bi predstavljal nevarnosti za javnost.
Na koncu so Rayu dovolili, da dve leti ostane v samostanu sv. Johna Stona, ki je manj kot dvesto metrov oddaljen od osnovne šole sv. Tomaža apostola in nasproti vrtca.
Šola ni bila nikoli obveščena, da se Ray, ki dejansko ni bil obsojen za nobeno kaznivo dejanje in ni vpisan v noben vladni register spolnih prestopnikov, seli na to območje, in ni nobenega znaka, da bi bil o tem obveščen tudi bližnji vrtec.
Namesto tega so nadškofijski uradniki v dokumentaciji napačno trdili, da »v neposredni bližini ni bilo šole«.
Ray trdi, da mu je Prevost, danes znan kot papež Leon XIV., dal končno odobritev za selitev v samostan.
Ko so nekdanjega duhovnika vprašali, kako je to vedel, je odgovoril: »Bilo je v časopisih in mislim, da je tudi Jim to rekel,« pri čemer je imel v mislih častitega Jamesa Thompsona, zdaj že pokojnega avguštinca, ki je živel v samostanu in bil Rayev nadzornik na kraju samem, medtem ko je tam živel.
Obramba papeža Prevosta
Ray naj bi bil v samostanu pod strogim nadzorom, zato Prevost domnevno ni obvestil ravnateljev cerkve sv. Tomaža Apostola, so takrat povedali cerkveni uradniki.
Toda Michael Airdo, dolgoletni odvetnik avguštincev v Chicagu, zdaj očitno poskuša papeža distancirati od Rayevih trditev.
»Vloga takratnega provincialnega Provosta je bila sprejeti gosta hiše pod navedenimi pogoji,« trdi Airdo in ugotavlja, da je imel Thompson »izključni nadzor nad sprejemom vseh novih stanovalcev«.
Ray je nato dve leti ostal v samostanu, dokler ga niso premestili v skladu z novimi pravili, ki jih je sprejela ameriška konferenca katoliških škofov, da bi duhovnikom, obtoženim zlorabe mladoletnikov, preprečevali dostop do otrok.
Istega leta je bil odstavljen tudi z javne funkcije po eksplozivni seriji člankov v Boston Globu o škandalu spolnih zlorab v katoliški cerkvi. Deset let pozneje, leta 2012, je katoliška cerkev Raya odpustila iz duhovništva.
»Počutil sem se, kot da me je Cerkev zapustila, a nikoli nisem čutil, da me je bog zapustil,« je dejal Ray, poroča Daily Mail.
»Moja vera je še vedno močna. Vsak dan živim svoje življenje najbolje, kar lahko,« je dejal Ray in dodal, da ga vsakič, ko kdo omeni njegove obtožbe o spolnem napadu, zaboli v prsih.
V Medžugorju je zlorabil mladeniča
Dve leti po tem, ko je bil Ray odpuščen iz duhovništva, so bili javno objavljeni interni dosjeji številnih obtoženih duhovnikov na območju Chicaga. Izkazalo se je, da so bile Rayeve žrtve stare med 10 in 18 let.
»Poleg tega, kot je navedeno spodaj, se zdi, da so bili še trije imenovani moški, nad katerimi je Jim Ray morda masturbiral,« piše v dokumentih.
“Skupno tem trem formalnim obtožbam o spolnem napadu je bilo to, da se je Jim Ray zbližal najprej zbližal njihovimi družinami … Nato se jih je neprimerno fizično dotaknil tako, da jih je prisilil, da so sedeli v njegovem naročju, kar je sčasoma privedlo do tega, da jim je masiral hrbet.”
Vsaka od žrtev je izjavila, da je med sedenjem v njegovem naročju ali med masažo hrbta “občutila njegov otrdeli penis”. Masaža hrbta je postala obojestranska in je vodila do obojestranske masturbacije.
Cerkveni zapisi kažejo tudi, da je Ray cerkvenim uradnikom leta 1993 med obiskom Medžugorja, kjer naj bi se prikazala Devica Marija, priznal še en incident.
Medtem ko je bil na letališču, zapisi pravijo, da je Ray “srečal paraplegika, ki ga je (Jima Raya) prosil, naj masturbira zanj, kar je tudi priznal.”
Generalni državni tožilec Illinoisa iz leta 2023 pravi, da je Ray zlorabil vsaj 13 otrok. V intervjuju za ameriške medije je Ray poskušal zmanjšati pomen obtožb, češ da je mladeniču le masiral hrbet.
Ko pa se je soočil z resnostjo obtožb proti njemu, si je premislil.
»Preteklosti ne morem spremeniti. Nočem se braniti, ampak na lestvici od ena do deset, je bila moja napaka za ena ali morda za pol,« je dejal Ray.
“Ni bil otrok. Bil je mlad odrasel, star več kot 20 let. Naredil sem napako in s tem moram živeti.”
Drugi primeri papeža
A to ni prvič, da je papež Leon XIV. obtožen ignoriranja spolnih zlorab otrok v cerkvi.
Pred tem so ga kritizirali, ker ni začel formalne preiskave domnevne spolne zlorabe, ki sta jo zagrešila duhovnika v škofiji Chiclayo v Peruju, ki jo je vodil med letoma 2014 in 2023.
Domnevne žrtve trdijo, da je škofija pod Prevostovim nadzorom leta 2022 zmanjšala pomen podrobnosti in dokumentacije njihovih obtožb, ki jih je poslala Vatikanu, s čimer je Cerkvi namerno preprečila ukrepanje proti obtoženim duhovnikom.
Katoliški medij The Pillar, ki preiskuje Cerkev, je poročal, da se je Prevost aprila 2022 končno srečal s tožniki in jih spodbudil, naj svoje primere predstavijo civilnim oblastem, medtem ko Cerkev preiskuje zadevo.
Preiskava naj bi bila “prekinjena zaradi pomanjkanja dokazov in ker je zastaralni rok potekel”.
S tem v mislih je Mreža žrtev zlorab duhovnikov sporočila, da je sodelovala z drugimi organizacijami, da bi 135 kardinalov, ki so izbrali Prevosta, dobro seznanila z njegovo domnevno neaktivnostjo.
»Ta oseba bo deležna kritik od leve do desne,« je dejal Lopez de Casas, nacionalni podpredsednik skupine, ki upa, da bo Prevostova izvolitev v ospredje postavila zlorabe znotraj Cerkve.
»To je koristno za žrtve povsod, saj imamo papeža, ki bo pod drobnogledom javnosti zaradi stvari, v katere je bil vpleten v preteklosti,« je dejal.
Prevost je v intervjuju za Vatican Media leta 2023 dejal, da “molčanje ni rešitev”, ko gre za spolne zlorabe.
»Moramo biti transparentni in pošteni, sicer se njihove rane ne bodo nikoli zacelile,« je takrat dejal bodoči papež. “V tem je velika odgovornost, za vse nas.”