Meduze s svojimi skoraj nevidnimi lovkami v vodi delujejo nežno, celo skrivnostno, vendar skrivajo tisoče strupenih celic, ki ob dotiku sprožijo ostre bolečine, srbečico in včasih celo alergijske reakcije. Morski ježki pa s svojo mirno, nepremično prisotnostjo na dnu morja predstavljajo tihi izziv – njihove ostre bodice se ob neprevidnem koraku zapičijo v kožo in povzročijo mehanske poškodbe, ki se lahko vnamejo ali okužijo. Ob tem se hitro pojavijo domači nasveti in “zdravila”, ki naj bi ublažila bolečino ali preprečila zaplete. Vendar številna izmed teh “zdravil” temeljijo na urbanih mitih, ki so lahko celo škodljivi. Poglejmo, kateri miti so najpogostejši – in zakaj jim ne gre zaupati.
Ob ožigu meduze pomaga urin. Ni res. To je morda eden najbolj znanih mitov – da je treba ožgano mesto polulati ali nanj politi urin. Resnica pa je, da urin pogosto nima prave pH vrednosti ali temperature, da bi nevtraliziral toksine meduze. V nekaterih primerih lahko celo sproži dodatno izločanje strupa iz celic, ki so ostale na koži, in s tem poslabša stanje. Veliko bolj priporočljivo je izpiranje z morsko vodo (ne s sladko, saj lahko povzroči razpokanje strupenih celic in s tem večje izločanje toksinov), nato pa lahko prizadeto mesto prelijemo z raztopino kisa.
Bodico morskega ježka je treba takoj odstraniti ali sesati strup. Ni res. Bodice morskih ježkov so zelo krhke in lahko ob neprimernem ukrepanju še bolj razpadejo v koži, kar poveča tveganje za okužbo. Večina vrst ježkov v Sredozemlju ni nevarnih in ne izloča strupa – glavna težava je mehanska poškodba in možna okužba. Najbolje je, da mesto najprej dobro razkužimo, s prizadeto nogo mirujemo in obiščemo zdravnika, če bodice ostanejo v koži. Nikakor pa ni priporočeno, da bodice odstranimo doma.
Če te opeče meduza, je treba kožo drgniti s peskom. Ni res. Drgnjenje kože s peskom ali brisačo je lahko škodljivo, saj lahko sproži dodatno izločanje strupa iz še aktivnih celic meduzinih lovk. Namesto drgnjenja je veliko bolj priporočljivo nežno spiranje z morsko vodo in previdno odstranjevanje morebitnih ostankov s pinceto ali kartico.
Za blaženje bolečine pomaga vroča kopel. Res je. Vroča kopel (do 45 °C) pomaga pri blaženju bolečine ob piku morskega ježka, saj toplota razgradi morebitne strupe in ublaži bolečino.
Kaj pa moraš narediti, če te opeče meduza: ne drgni kože, previdno odstrani ostanke lovk, mesto temeljito speri z morsko vodo (ne sladko), uporabi kis (samo v primeru, če te ni opekla portugalska ladjica), prizadeto mesto lahko hladiš z ledom, mesto ožiga neguj in opazuj, rano lahko namažeš z blago protivnetno kremo (po posvetu s farmacevtom), spremljaj morebitne znake alergijske reakcije – kot so otekanje obraza, težave z dihanjem ali omotica. Poišči zdravniško pomoč, če je ožgano območje obsežno (npr. čez celo roko ali nogo), prizadeta oseba občuti močno bolečino, se pojavijo znaki alergije ali okužbe, je prizadet otrok ali starejša oseba z občutljivejšim imunskim sistemom.
Še nekaj nasvetov za pravilno ravnanje ob poškodbi z bodicami morskih ježkov: ne poskušajte takoj odstraniti bodic, rano razkužite (sperite z morsko vodo ali fiziološko raztopino, nato razkužite z antiseptikom), namočite stopalo v toplo vodo, ne hodite po prizadeti nogi, spremljajte znake okužbe, obisk zdravnika strokovnjaki priporočajo, če je v koži ostalo več bodic ali so le-te globoko, prizadeta oseba občuti močnejšo bolečino, mravljinčenje ali težave pri hoji, gre za otroke, starejše osebe ali bolnike z oslabljenim imunskim sistemom, se pojavijo znaki alergijske reakcije.
Urbani miti o morskem svetu so zanimivi, a pogosto napačni – in lahko naredijo več škode kot koristi. V primeru stika z morsko živaljo je bolje ravnati po preverjenih navodilih strokovnjakov in po potrebi poiskati zdravniško pomoč. Tako bo morski oddih ostal prijeten spomin in ne neprijetna izkušnja.