V našem zelenjavnem vrtu nas obdarjajo s plodovi paradižniki, bučke, kumarice, jajčevci in paprike. Pri paradižniku še vedno odstranjujemo zalistnike, da bodo rastline še vedno bogate s plodovi. Julij je tudi primeren čas za spravilo krompirja. Pripravimo teren za sejanje jesenskih radičev, endivije in poletne solate, sadimo pa različne sorte ohrovta, zelja, cvetače, brokolija za jesensko pobiranje. Pri sajenju je zelo pomembno, da mlade rastline izdatno zalivamo za kakovosten razvoj in preprečevanje zastoja v rasti. V tem obdobju moramo biti pozorni na bolezni in škodljivce, ki napadajo naše rastline. Priporočljivo je, da jih poškropimo s sredstvi za njihovo krepitev, kajti močna rastlina je bolj odporna. Če pride do napada škodljivcev ali bolezni, je pomembno, da v specializiranih prodajalnah poiščemo ustrezne pripravke. Plodovkam moramo dodajati gnojila, bogata s kalijem in fosforjem.
V zeliščnem vrtu se rastline bujno razraščajo in užitek se je sprehoditi med njimi, saj čudovito dišijo. Če nimamo zastirke, je pomembno, da populimo vse plevele, da rastlinam ne jemljejo vlage. Julija nabiramo liste za čajne mešanice, nekatere pa za začimbe, npr. meto, meliso, pelin, žajbelj boraga, baziliko, majaron, alojzijo. Listi morajo biti zdravi, popolnoma razprti, dobro razviti. Tudi čas nabiranja je zelo pomemben. Za rastline, bogate z eteričnimi olji, je pomembno nabiranje v vročih, suhih dopoldnevih. Sušimo jih v senci z rahlim vetričem. Najbolj primerna embalaža so steklene posode, ki jih postavimo v senčen in hladen prostor.
Sadni vrt nas je že bogato obdaril s češnjami, slivami, marelicami, breskvami, hruškami, tudi ribez, maline in robide imajo bogat pridelek. Čas je primeren za obrezovanje marelic, sliv in češenj. Poletna rez je pomembna za osvetlitev in večjo zračnost krošnje. S tem posegom tudi zmanjšamo možnosti za razvoj bolezni in napada škodljivcev. Če imamo posajena mlada drevesa, jim lahko z namakanjem pomagamo prebroditi sušno poletno obdobje.
V okrasnem vrtu nas s cvetjem obdarjajo enoletnice, ki smo jih posadili maja in junija. Za dolgotrajno cvetenje poskrbimo z odstranjevanjem suhih cvetov. Pri vrtnicah sta pomembna ukrepa odstranjevanje odcvetelih cvetov in zaščita rastlin pred črno listno pegavostjo, pepelasto plesnijo in škodljivci. Večino grmovnic, ki so cvetele spomladi, je potrebno porezati. Če bo jesen precej vlažna, lahko nekatere tudi pocvitajo. V kolikor imamo v naših gredicah še prostora, lahko na sončnih legah posadimo portulake, krasule, kalocefaluse, asteriskuse, v senčnih legah pa nas obdarjajo različne hortenzije s svojimi prelepimi cvetovi. Čez vso rastno sezono rastlinam dodajamo hranila, da bodo čvrste in cvetoče.
Travne površine so precej obremenjene, zato smo že v preteklih mesecih opravili vse potrebno. Julija poskrbimo za primerno namakanje. Košnja ne sme biti nižja kot 5 cm, da ni izpostavljena suši in s tem posledično slabši rasti in videzu.