Strokovnjaki so opozarjali, pekel pa se zdaj res dogaja
Mesta, kot so Pariz, Rim, Berlin, Dunaj, Praga in Varšava, se soočajo z ekstremnimi temperaturami, razmere pa se iz dneva v dan slabšajo.
Gasilci in reševalci v Kataloniji so v torek sporočili, da so na pogorišču enega od dveh gozdnih požarov v provinci Lerida našli dve trupli.
Pred tem je regionalna policija poročala o smrti dvoletnega dečka, ki je bil več ur zaprt v parkiranem avtomobilu. Med opravljanjem cestnih del pa sta domnevno zaradi vročinskega udara že v soboto umrla dva človeka – po en v Barceloni in Cordobi.
V Italiji brez elektrike
V torek popoldne je več italijanskih mest utrpelo izpade električne energije, vključno s Firencami, Milanom, Rimom in Bergamom. Glavna vzroka sta bila preobremenitev omrežja zaradi nenehne uporabe klimatskih naprav in pregrevanje podzemnih kablov.
Semaforji so prenehali delovati, ljudje so obtičali v dvigalih, trgovine so se predčasno zaprle, gospodinjstva pa so ostala brez elektrike več ur, poroča Guardian.
V Franciji zaprte šole
V Franciji, kjer je bilo zaradi vremenskih razmer v torek zaprtih skoraj 2.000 šol, sta dve osebi umrli zaradi bolezni, povezanih z vročino, je danes sporočila ministrica za ekološki prehod Agnes Pannier-Runacher in dodala, da je obenem pomoč reševalcev potrebovalo več kot 300 ljudi.
Francosko ministrstvo za ekološki prehod je sporočilo, da je bil junij 2025 drugi najtoplejši junij od začetka merjenja leta 1900 – takoj za rekordnim junijem 2003.
“To je še en dokaz, da so podnebne spremembe tukaj in zdaj,« je dejala ministrica Agnès Pannier-Runacher.
Španija in Portugalska sta zabeležili najvišje junijske temperature doslej, julija pa so opozorili na nadaljnje poslabšanje.
Na urgencah 15-20 % povečanje sprejemov
Zaradi zdravstvenih tveganj je več kot polovica italijanskih regij prepovedala dejavnosti na prostem v najtoplejšem delu dneva. Medtem na urgencah v bolnišnicah beležijo 15–20-odstotno povečanje števila sprejemov, večinoma starejših ljudi, ki trpijo zaradi dehidracije.
Vročinski val je že zahteval vsaj tri življenja. V Tarragoni v Španiji je mlad fant umrl po vročinskem udaru v avtomobilu. V Palermu na Siciliji je 53-letna ženska umrla, potem ko se je zgrudila na ulici, domnevno zaradi že obstoječe srčne bolezni.
V bližini Torina se je 70-letni moški utopil v turističnem kompleksu, potem ko so visoke temperature prešle v nevihte in poplave.
Evropa se sooča z zelo resnimi posledicami podnebne krize, ki jih ni več mogoče ignorirati in na katere strokovnjaki opozarjajo že leta.