Slovenija je sredi julija 2022 začela odstranjevati ovire na državni meji s Hrvaško, ki so bile nekoč postavljene za zaščito pred vstopom migrantov. Od 51 kilometrov bodeče žice in 143 kilometrov panelne ograje je bilo tistega leta odstranjenih le šest kilometrov žice, prednostno pa so odstranili tudi poškodovane in podrte panelne ograje. Tako je bilo z območja Policijske uprave Koper odstranjenih 300 metrov panelne ograje, ki jo je porušila burja, piše časnik.
Odločitev o začetku postopka za odstranitev protimigrantskih ovir z državne meje s Hrvaško je sprejela takratna slovenska vlada predsednika vlade Roberta Goloba julija 2022 kot simbol nove smeri migracijske politike v Sloveniji.
Napovedano je bilo, da bo ta postopek potekal postopoma, začenši z bodečo žico in nadaljeval z odstranitvijo panelne ograje. Bodečo žico odstranjujejo pripadniki slovenske vojske. Razstavljanje panelne ograje izvaja usposobljen izvajalec, izbran v postopku javnega naročanja.
Slovenska vojska je pred desetimi leti zaradi strahu pred poslabšanjem migrantske krize začela nameščati bodečo žico vzdolž državne meje v Istri. Slovenska vlada je odločitev o namestitvi začasnih tehničnih ovir na državni meji s Hrvaško sprejela novembra 2015, pri čemer je pojasnila, da gre za nujen in začasen ukrep, ki bi policiji omogočil učinkovito varovanje zunanje schengenske meje, če bi se ponovno pojavil množični migracijski val.
Kljub protestom, nasprotovanju politikov in nezadovoljstvu lokalnih prebivalcev na obeh straneh meje je Slovenija nadaljevala s postavljanjem žičnate ograje s Hrvaško. V začetku leta 2017 je skoraj v celoti ogradila državno mejo v bližini Jelovic, Vodic in Sluma na Ćićariji. Medtem je del bodeče žice zamenjala s panelnimi ograjami, zdaj pa jih je začela razstavljati.
Slovenija znova podaljšala nadzor na meji s Hrvaško in Madžarsko