Projekt drugi tir Divača – Koper je že v zaključni fazi izgradnje, glavna gradbena dela se zaključujejo, pospešeno pa se izvajajo železniška dela. Evropska izvajalska agencija za podnebje, infrastrukturo in okolje (Cinea) je prepoznala ogromen napredek na projektu ter uspešno vodenje največjega infrastrukturnega projekta v Sloveniji in ocenila, da mu dodeli dodatnih 156 milijonov EUR nepovratnih evropskih sredstev iz razpisa Instrumenta za povezovanje Evrope (CEF). Pridobljena nepovratna evropska sredstva predstavljajo pomembno finančno razbremenitev projekta ter zagotavljajo pogoje za njegovo kakovostno, sodobno in tehnološko napredno izvedbo. Družba 2TDK je tako pridobila 101 milijonov EUR nepovratnih evropskih sredstev več kot je bilo predvideno v Novelaciji investicijskega programa (NIP-2).
Drugi tir eden najpomembnejših infrastrukturnih projektov
Pridobitev nepovratnih evropskih sredstev potrjuje, da je projekt Drugi tir Divača–Koper še naprej prepoznan kot eden najpomembnejših infrastrukturnih projektov na ravni celotne Evropske unije, ki ga pripoznava in promovira tudi kot primer dobre prakse izvajanja infrastrukturnih projektov. Pridobitev nepovratnih sredstev se sicer nanaša na dela, ki se izvajajo v okviru Sklopa 3, in sicer glavnega dela tirne konstrukcije in tirnih naprav v okviru Sklopa 3 ter na sofinanciranje implementacije evropskega sistema upravljanja železniškega prometa (ERTMS), ki zagotavlja interoperabilnost in višjo stopnjo varnosti ter učinkovitosti.
Skupno 390 mio evrov
Ponosni smo, da je Slovenija prejela bistveno več nepovratnih evropskih sredstev, kot je bilo predvideno v tej finančni perspektivi iz instrumenta CEF in v investicijskem programu za drugi tir Divača -Koper. Skupna vrednost vseh dodeljenih nepovratnih evropskih sredstev na projektu Drugi tir do danes znaša 390 mio evrov.
Projekt strateškega pomena
Matej Oset, generalni direktor 2TDK, ob tem izpostavlja: »Uspešno pridobljena nepovratna evropska sredstva predstavljajo pomembno spodbudo pri uresničevanju projekta Drugi tir. Ta podpora s strani Evrope za nas pomeni potrditev, da je projekt strateškega pomena tako za Slovenijo kot za širšo regijo. Zahvala gre vsem, ki so sodelovali pri pripravi prijave in izpolnjevanju zahtevnih pogojev. Nadaljujemo z zavedanjem, da projekt še naprej vodimo kakovostno in v skladu z zastavljenimi cilji.«
Primer dobre prakse
Marko Brezigar, direktor 2TDK, poudarja: »Prejeta nepovratna evropska sredstva niso le finančna spodbuda, temveč pomembno priznanje, da Evropa projekt drugi tir prepoznava kot primer dobre prakse na področju trajnostne infrastrukture in čezmejne povezljivosti. To potrjuje, da sledimo visokim standardom načrtovanja, izvedbe in vodenja projektov. Takšno zaupanje nas dodatno motivira, da nadaljujemo z zavzetostjo ter ostanemo zavezani učinkovitosti, preglednosti in dolgoročnim ciljem trajnostne mobilnosti.«