Kako pa prepoznati dobro marelico?
Barva pove več kot tisoč besed
Marelica naj žari! Tisti pravi sadeži so globoko oranžni, pogosto z rahlo rdečkastim »zardevanjem« na eni strani – tam, kjer jih je božalo sonce. Če je marelica še bleda ali zelenkasta, naj ostane na stojalu. Zeleno pomeni nezrelo in to pomeni: brez okusa.
Popolna mehkost: niti kamen, niti kaša
Ko primeš marelico, naj ti v roki rahlo popusti, a še vedno drži svojo obliko. Če je kot kamen – pretrda. Če se že v roki sesede – premehka. Zrela marelica ima teksturo mehke breskve, a je bolj žametna. In ja, izogni se tistim z udrtinami ali razpokami – te so že v »drami«.
Vonj – sladek in izrazit
Vonj je eden najbolj zanesljivih pokazateljev zrelosti marelice. Zrela marelica oddaja prijeten, sladek vonj, ki je lahko precej intenziven. Če sadež nima vonja ali diši zeleno, je najverjetneje nezrel. Prezrele marelice pa imajo lahko že nekoliko kiselkast, alkoholni vonj, kar pomeni, da fermentirajo.
Če imaš možnost kupiti lokalne marelice, ne oklevaj. Pridelovalci jih običajno poberejo šele, ko so zares zrele, medtem ko tiste iz uvoza pogosto končajo v škatli še zelene, da preživijo pot. Rezultat? Lepe na pogled, dolgočasne v ustih. Tržnice in lokalni kmetje so najboljši vir sočnih zakladov.
Ste vedeli …
… da marelica izvira iz Kitajske, a se je prek Srednje Azije in Armenije razširila v Evropo? Zato je njen latinski naziv Prunus armeniaca. In še nekaj – včasih so jo imenovali kar “zlato iz doline”, ker so jo cenili kot sadež zdravja in mladosti.
Hranilna bomba v majhnem paketu
Marelica ni le okusna, ampak tudi zdrava. Polna je vitamina A (za oči in kožo), vitamina C (za imunski sistem), železa in vlaknin. In kar je najbolje – vsebuje zelo malo kalorij, zato si jih brez slabe vesti lahko privoščite več kot eno.
Če si jih kupil več, jih najprej porabi tiste najbolj mehke. Trše lahko pustite na sobni temperaturi dan ali dva, da dozorijo. Če jih je preveč, jih nareži in zamrzni ali pa hitro iz njih skuhaj kompot, marmelado ali napitek. V hladilniku bodo sicer zdržale malo dlje, a lahko izgubijo nekaj okusa.
Izbrati pravo marelico je kot najti pravo pesem za vožnjo z odprtimi okni – ko jo najdeš, ti polepša dan. Zaupaj svojim čutom – poglej, povohaj, otipaj – in naj bo tvoja naslednja marelica taka, da se ti bo kar stopila v ustih.